Обявената официално днес съдебна реформа няма как да се извърши без свикването на Велико народно събрание, заяви бившият конституционен съдия Георги Марков в предаването "Лице в лице" на Би Ти Ви.

Юристът цитира Решение №3 от 2003 г. на Конституционния съд, което казва, че "само Велико народно събрание може да извършва промени под форма на държавно управление, но под форма на държавно управление се разбира не само характерът на държавата като президентска република или монархия. Формата на държавно управление включва и органите на съдебната власт, техните правомощия, съществуване, мястото им в съответната власт, организацията, условията, начина на формиране и мандата им."

"С това решение на КС, което е абсолютно задължително за държавните органи, се казва: Нищо не може радикално да се направи в съдебната власт, включително и прокурорът да се отчита пред Народното събрание, да се намали мандата на Висшия съдебен съвет, за това е необходимо Велико народно събрание", казва Марков.

Той припомни, че това решение е било провокирано през 2003 г. от "напъните" за съдебна реформа от НДСВ чрез увеличаване на правомощията на министъра на правосъдието, които са дали повод на спорове, довели до сезиране на Конституционния съд от главния прокурор.

Дори да се намерят 180 депутати, които да приемат предложените промени, решението може да бъде атакувано пред Конституционния съд и няма срок за това, смята Марков.