
Северна Корея разполага с ракети, способни да ударят САЩ, и ще ги използва, ако Вашингтон я принуди да го направи.
Това заяви в ексклузивно интервю за Си Ен Ен Пак Йон Чхол - зам.-директор на пхенянския Институт за изследване на националното обединение. Той е член на най-близкото обкръжение на лидера Ким Чен Ун.
Изненадващо екипът на Си Ен Ен бил поканен да вземе интервю с човек от висшето ръководство на сталинистката държава, при това без да постави на журналистите предварителни условия. Само в началото събеседникът прави уговорката, че не обича да разговаря с чужди медии, защото те разпространявали слухове и лъжи за страната му.
"Това е скъпо струваща, но необходима стратегия", казва Пак за ракетите. "Инвестирахме много пари в ядрената ни защита, за да се борим срещу американската заплаха. Това са големи суми, които можеха да бъдат похарчени в други сфери, за да бъде подобрена нашата икономика. Но това бе правилното стратегическо решение", допълва той.
Пак Йон Чхол разговаря с журналистите, седнал точно под портретите на основателя на КНДР Ким Ир Сен и сина му Ким Чен Ир - съответно дядо и баща на Ким Чен Ун. Домакините изтъкнали колко символично е портретите на двамата велики вождове да бъдат точно над главата на официалния представител.
Разстрели - нормално е. За враждебни елементи
"Зловредна клевета!" Така Пак отговаря на въпроса на Си Ен Ен за съобщенията от миналата седмица на южнокорейското разузнаване, че Ким Чен Ун наредил екзекуцията на 15 висши служители от началото на годината досега.
"Те се опитват да обвържат обвиненията със свещеното име на нашия върховен ръководител маршал Ким Чен Ун", продължава събеседникът.
Той обаче не отрича за разстрели на тези, които е опитват да свалят правителството или да подкопаят системата.
"Съвсем нормално за всяка страна е да преследва враждебните елементи, да ги наказва и да ги разстрелва", изтъква Пак.
Лагери? Само центрове за превъзпитание
Той обаче категорично отрича съществуването на концлагери в Северна Корея. Членът на пхенянския режим отхвърля твърденията въпреки скорошния доклад на ООН за убийства, морене с глад и изтезания на затворници в лагерите в страната.
"Макар да има центрове за превъзпитание на обикновени престъпници, лагерите за политзатворници просто не съществуват. Ние сме общество без политически борби, фракции или разделения. Затова при нас го няма термина "политически затворник", твърди Пак.
Тези обвинения идвали от бегълци, подмамени да напуснат страната си от САЩ и Южна Корея. Някои от тях били престъпници, избягали от домовете си. Те извършили престъпление срещу държавата си и затова бягали. И сега в Южна Корея те нямали друг избор, освен да плюят по правителството в Пхенян.
А вие защо биете негрите?
Освен това, аршинът за човешките права в различните страни не бил еднакъв.
"Ако вие говорите за човешките права в моята страна, аз ще говоря за човешките права в САЩ. Вие имате расови бунтове заради убийствата на толкова много чернокожи от полицията. Имате затвори, пълни с хора, и при вас се използва модерна техника за мъчения", заявява Пак.
Последната цел на ръководството в Пхенян е да превърне страната в голяма икономическа сила, казва още зам.-директорът на Института за изследване на обединението.
За да стане това обаче, Северна Корея трябва да подобри връзките си с международната общност, отбелязва Си Ен Ен. Но със силното взаимно недоверие и нежеланието на КНДР да се откаже от ядрения си арсенал няма сигнал за напредък.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни