
Раждат ли американските санкции срещу Иран плодове? Да, ако съдим по интервю на висш ирански служител по сигурността за телевизионната мрежа Ен Би Си.
Междувременно, говорейки в Дубай по време на близкоизточната си обиколка президентът на САЩ Доналд Тръмп каказа, че САЩ са много близо до постигане на споразумение за ядрената програма на Иран, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Той добави, че се водят "много сериозни преговори" с Техеран за дългосрочен мир.
Али Шамхани, висш политически, военен и ядрен съветник на върховния ирански лидер аятолах Али Хаменей, казва, че страната му на практика е готова да се откаже от военната си ядрена програма, ако САЩ отменят осакатяващите икономически санкции срещу нея. Евентуалната сделка, разбира се, има прикрепени към нея условия от иранска страна.

По-конкретно Шамхани казва, че Иран е готов да се задължи никога да не произвежда ядрени оръжия, да се освободи от запасите си от високообогатен уран, годен за военни цели, да се съгласи да обогатява уран само до най-ниското ниво за гражданска употреба и да позволи на международните инспектори да надзирават процеса в замяна на незабавно вдигане на всички икономически санкции срещу страната.

Ен Би Си подчертава, че Шамхани е отговорил положително на въпроса дали страната му би подписала такова споразумение днес, ако условията ѝ бъдат приети.
„Все още е възможно. Ако американците действат както казват, със сигурност можем да имаме по-добри отношения“, каза Шамхани, добавяйки, че „това може да доведе до по-добра ситуация в близко бъдеще“.
Според Ен Би Си отговорите му са най-ясното до момента публично свидетелство, че във вътрешния кръг на Хаменей има очаквания и воля за споразумение със САЩ. Върховният лидер има последната дума по всички въпроси на националната сигурност.

Шамхани е говорил с Ен Би Си, часове след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи на Техеран "маслинова клонка", придружена със заплахи за още по-тежки икономически санкции. Иранският президент Масуд Пезешкиян реагира остро, заявявайки, че американските заплахи няма да постигнат желания резултат. Шамхани каза, че засега не вижда от страна на САЩ маслиново клонче, а само "бодлива тел".

Тръмп възобнови американските санкции срещу Иран по време на първия си мандат през 2018 г. Те бяха вдигнати по време на предшественика му, демократа Барак Обама, след международната сделка за иранската ядрена програма през 2015 г. Републиканецът Тръмп смята условията на тази сделка за незадоволителни.
Иран досега твърди, че ядрената му програма има само гражданско предназначение, но според международните инспектори той вече е на крачка от способност сам да произведе ядрено оръжие.

Санкциите болезнено ограничават приходите на ислямската република от износ на основните ѝ експортни продукти - петрол и природен газ - и оттам водят до рязко поскъпване на живота, обезценяване на местната валута и недостиг на стоки от първа необходимост като горива и лекарства. Това на свой ред създава социални напрежения, които теократичният режим вече трудно удържа с помощта на жестоки репресии.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни