Националният отбор на България по волейбол постигна драматична първа победа в тазгодишното издание на Световната лига - 3:2 над Канада в Ботевград. Играчите на легендарния Глен Хоуг поведоха с 2:0 (21:25, 23:25) и вяла игра от страна на българите.

В третия гейм на игрището излезна преобразен отбор, който поднесе на екзалтираната публика незабравим подарък - пълен обрат от 0:2 до 3:2 (21:25, 23:25, 25:23, 25:14, 15:9). Така „трикольорите“ спечелиха първите си две точки в надпреварата от втора група на най-комерсиалния турнир във волейбола.

През вчерашния ден "кленовите листа" записаха успех с 3:1, като голяма заслуга за успеха имаше диагоналът Гавин Шмит, който реализира 26 точки.

Какато вчера, така и днес се видя, че  Пламен Константинов експериментира в търсене на оптималния състав. Бившият капитан и настоящ селекционер даде шанс на повечето волейболисти, но с основна заслуга за обрата бе Виктор Йосифов. Централният блокировач освежи атаката, а бомбените му сервиси разсеяха посрещането на канадците.

След плахия дебют вчера, днес Любомир Агонцев се включи отлично в средата на третия гейм. Разпределителят разнообрази нападенето и извади ключови топки в защита. При 0:2 нашите заиграха като отбор и доказаха, че са способни да печелят битки.

Капитанът Владимир Николов бе изключително доволен от победата:

„Борихме се от началото до края. За съжаление в първите два гейм загубихме, защото не бяхме достатъчно ефективни. Щастливи сме, че спечелихме тази първа победа в тазгодишната ни кампания. Ако има един човек, който обърна мача, това без съмнение е Виктор Йосифов. Нашите центрове играха по-добре от тези на Канада.“

С най-много точки мача завършиха 37-годишният Николов и Тодор Алексиев, които нанизаха по 25 точки. Виктор Йосифов пък записа 11, от които цели 7 блока и то само за два гейма и половина. За Канада отново Гавин Шмит бе над всички със 17 точки.

Състави:

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Владимир Николов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Пламен Константинов

КАНАДА: Тейлър Сандърс, Гавин Шмит, Туунте Ван Ланквелт, Джон Перин, Джъстин Дъф, Грейъм Виграс - Блейър Бан-либеро
Старши-треньор: Глен Хоуг.