
На точно 54 часа и 47 минути парламентарен контрол са били подложени министрите в последната сесия на Народното събрание - от 20 април до 30 юли.
Това показва справка на НС за законодателната дейност на натодните избраници преди да излязат в едномесечна ваканция от 1 август. От тези 54 часа и 47 минути, 48 часа и 47 минути са били посветени на редовния парламентарен контрол и 6 часа – на блиц-контрола, който се провежда веднъж в месеца в сряда. Постъпили са 584 въпроса и 42 питания към кабинета като министрите са отговорили съответно на 420 и 27 от тях.
Най-питаният член на "Дондуков" 1 се оказва регионалната министъра Лиляна Павлова. Тя е била припитвана 61 пъти. След нея са вицепремиерът и МВР министър Румяна Бъчварова – 54, министърът на земеделието и храните Десислава Танева – 47, министърът на финансите Владислав Горанов – 46, министърът на образованието Тодор Танев – 33, министърът на отбраната Николай Ненчев – 31, министърът на здравеопазването Петър Москов – 27, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева – 27, министърът на енергетиката Теменужка Петкова – 18, министърът на икономиката Божидар Лукарски – 17, министърът на транспорта Ивайло Московски – 17.
Отличникът по поставяне на въпроси е реформаторът Петър Славов – 43. След него са: Слави Бинев (Патриотичен фронт) – 28; Кристиан Вигенин (БСП) – 27; Мартин Димитров (РБ) – 25; Дора Янкова (БСП) – 21; Светослав Белемезов (АБВ) – 20; Красимир Янков (БСП) – 19; Методи Андреев (ГЕРБ) – 18; Вили Лилков (РБ) – 17 и прясно избраната за омбудсман Мая Манолова (БСП) – 17.
Най-много въпроси и питания са били внесени от народни представители от ПГ «БСП лява България» – 204 въпроса и 17 питания. От ПГ «Реформаторски блок» са отправени 104 въпроса и 6 питания, от ПГ на ПП ГЕРБ – 67 въпроса и 4 питания, от ПГ «Патриотичен фронт» – 66 въпроса и 6 питания, от ПГ АБВ – 47 въпроса и 6 питания, от ПГ на Българския демократичен център – 38 въпроса и едно питане, от ПГ на партия АТАКА – 30 въпроса, от ПГ на ДПС – 19 въпроса. Депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, са задали 13 въпроса и две питания.
Както приляга на една опозиция, най-много въпроси и питания са били внесени от народни представители БСП - 204 въпроса и 17 питания. Следват Реформаторският блок - 104 въпроса и 6 питания, ГЕРБ – 67 въпроса и 4 питания, Патриотичния фронт – 66 въпроса и 6 питания, АБВ – 47 въпроса и 6 питания, Българският демократичен център – 38 въпроса и едно питане, "Атака" – 30 въпроса, ДПС – 19 въпроса. Независимите депутати са задали 13 въпроса и 2 питания.
Общо въпросите, зададени към премиера Бойко Борисов и вицепремиерите му, са 38. Народните представители са питали за приватизацията на държавни и общински лечебни заведения, политиката за сигурност на малките населени места, мерките на правителството за финансовата стабилност на страната, включително и на банковата стабилност, политиката на правителството относно свлачищата, причинили свличане на земна маса, организационно-техническа подготовка на изборите, дългосрочна визия за отношенията на правителството с Русия, присъединяването на Република България към Шенген, бежанска криза по границата с Турция, мерки на правителството за защита на българските граждани в Република Македония и др.
През тази сесия парламентът е имал 46 пленарни заседания, като пет от тях са били извънредни. За периода са внесени 119 законопроекта, като 68 от тях са на депутати. Постъпили са 45 проекта за решения, от тях 36 са от депутати.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни