Европейската комисия днес потвърди позицията си, че България и Румъния са готови за членство в Шенген, европейската зона без вътрешен граничен контрол, но че решението за приемането им зависи от държавите в нея.
"Позицията на Комисията е, че и двете страни изпълняват критериите да станат членки на Шенгенското пространство, но това може да бъде решение на неговите страни-членки", каза Наташа Берто, говорителка в Комисията.
Шефът на службата на говорителите Маргаритис Схинас отказа да коментира изявление на румънския премиер Виктор Понта, че България и Румъния ще обвържат с приемането им в Шенген евентуалната си подкрепа за нова проектосхема за вътрешно преразпределяне на 120 000 нелегални мигранти от Гърция, Италия и Унгария в другите държави в ЕС. Двете балкански съседки чакат шенгенско членство вече шеста година.
Същата позиция потвърди вчера вицепремиерката Меглена Кунева. Тя каза, че политическо решение за поетапното приемане на България и Румъния може да се очаква най-рано през октомври или през ноември.
Схинас направи уговорката, че не вижда пряка връзка между миграционната криза и разширяването на Шенгенската зона.
За последното е необходимо единодушие на министрите на вътрешните работи на нейните членки. Досега то отстъстваше заради съпротива от Холандия и резерви на Германия, Франция, Финландия и Белгия. Всички те се позоваваха на проблемите със съдебната система и корупцията, които двете страни продължават да имат.
Вчера обаче Кунева съобщи, че съпротивата на всички скептични столици вече е преодоляна и те са готови да отворят първо въздушните, после морските и най-сетне сухопътните си граници за българи и румънци.
Очаква се София и Букурещ да повдигнат въпроса за това на Съвет на министрите на вътрешните работи на 14 септември в Брюксел, където ще бъде обсъждана схемата за преразпределяне на мигранти.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни