Анализ на белгийското правителство днес подкрепи тезата на американската интернет планформа за споделени пътувания "Юбер", че тя е технологична фирма, а не транспортно предприятие. Според документа цитиран от "Политико" шофьорите на "Юбер" са самонаети, а не работтници или служители.
“Tе имат собствени коли, карат, когато искат и нямат часове, които да отработят, затова са самонаети и не работят за "Юбер", казва Барт Томелейн, секретар по борбата със социалните измами в белгийското правителство пред изданието.
“Шофьорите на "Юбер" са също като 84 процента от редовните самонаети шофьори на таксита", добавя той. “Аз съм абсолютно за иновациите и новите бизнес модели, но винаги съм казвал, че "Юбер" трябва да спазва правилата както всички останали".
"Юбер" твърди, че не е таксиметрова компания и не може да бъде третиран, съответно - облаган данъчно като такава, защото осигурява само интернет връзка между хора, които желаят да споделят пътуванията с личните си автомобили и тези, които биха се възползвали от това.
Taксиметровите шофьори в Белгия не са съгласни и вече са обявили протест срещу "Юбер" в Брюксел в сряда, отбелязва "Политико".
Изданието посочва и че обратно на Белгия американският щат Калифорния реши, че шофьорите на "Юбер" са по-скоро служители и нареди на компанията да им плаща обезщетения за безработица.
Властите в няколко европейски страни, включително Обединеното кралство, Франция, Испания и България, се занимават с този проблем.
Във Великобритания таксиметров синдикат съди "Юбер", испански съдия поиска Европейският съд да се произнесе какво всъщност е спорната фирма - транспортна или технологична платформа - а в България "Юбер" оспорва решение на Комисията за защита на конкуренцията да я глоби 200 000 лева.
"Юбер" твърди, че не отказва да спазва правила, но настоява, че те не могат да бъдат същите както за традиционните таксиметрови фирми.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни