Руските удари в Сирия в подкрепа на режима на Башар Асад са „рецепта за бедствие и водят до катастрофа“, заяви президентът Барак Обама.

Въпреки това Вашингтон може да работи с Москва върху намаляването на напрежението в район, добави той.

„Руският президент Владимир Путин не прави разлика между „Ислямска държава“ и умерената сунитска опозиция в Сирия, която иска Асад да се оттегли от властта. От гледна точка на руснаците те всички са терористи. Това е рецепта за бедствие“, подчерта Обама. „Ние ще продължим да имаме разногласия. Ще продължим да имаме различия. Но ние няма да превърнем Сирия в сцена на „война чрез пионки“ между САЩ и Русия“, категоричен бе господарят на Белия дом.

Нещата в Сирия започнаха с протест на населението срещу диктатора Асад, на който той отговори с невъобразима жестокост, продължи Обама. Това не е война между Сирия и САЩ, това е война между народа и безскрупулния диктатор, обясни президентът. Той се държи на власт с помощта на Русия и Иран, е мнението на американския лидер.

"Казах на президента Путин в нашия разговор в ООН, че единственият път за решаване на проблемите в Сирия е политически преход, който да съхрани целостта на държавата и въоръжаните сили. Башар Асад е длъжен да се съгласи на такъв преход. Не е възможно да се реабилитира Асад. Това не е мое мнение, а на мнозинството от сирийския народ. Заявих на г-н Путин, че съм готов да работя с него, ако той се съгласи заедно с Асад и партньорите си от Иран, да бъде брокер на политическия преход в Сирия. Такъв подход би получил подкрепа от световното обществено мнение. Опитът да се поддържа режима в Сирия с военна сила ще се провали, а Русия и Иран ще затънат още, ако не сменят курса. И САЩ, и Русия за заинтересовани от разгрома на "Ислямска държава", казах още на Путин. При това нито един път не настоях за незабавно слизане от власт на Асад, а настоях за разбиране от политически преход", разказа Обама за разговора си с Путин.

Той добави, че в момента се водят с Русия технически разговори за снижаване на напрежението и опасността от разрастване на конфликта. 

На Кремъл му се наложи да влезе в Сирия не от сила, а от слабост, защото видя, че позициите на Асад се рушат и вече парите и доставките на оръжие не са достатъчни, за да го задържат на власт, коментира Обама.

След това той отговори на журналистически въпроси по вътрешни теми, но в края на разговора се направи че не е чул и пропусна да отговори на питане, дали ще бъдат засилени санкциите срещу Русия заради атаките в Сирия.