АНТОНИЯ РАНГЕЛОВА

Мечтата е факт - България се класира за полуфиналите на европейското първенство по волейбол. Тази вечер в препълнената зала „Арена Армеец“ „лъвовете“ постигнаха една от най-гръмките си победи, отстранявайки на ¼-финалите Германия с 3:0 (25:19, 25:23, 25:23).

Треньорът на бундестима Витал Хайнен пожела нова среща с България и си я получи. И каква среща само!? От тези, които дълго се помнят. „Арена Армеец“ бе същинско буре с барут, а националите драснаха клечката още с първата си точка.

Повече от 12 000 души приветстваха героите на полето. Толкова бяха и на първия мач между двата тима в петък, но днес зрителите бяха още по-шумни, по-настървени и по-ядосани. Ядосани на високомерните германци и най-вече на техния треньор Витал Хайнен, който след тънки сметки и неспортеменска игра си уреди нова среща с неговата „втора съпруга“ (бел. ред. в стремежа си да изрази топлите си чувства към България, Хайнен я нарече „моята втора съприга“ преди старта на шампионата).

Хубаво, но заради номерата му "съпругата" поиска развод.

Вдъхновени от невероятната публика, българите стартираха мача със самочувствие. След страхотни прояви в атака, нашите поведоха с 11:8. Разликата се запази и до второто техническо прекъсване - 16:14, а след двадесета точка блокадата ни заработи унищожително - 25:19 (9 блокади за гейма, 4 от които на Теодор Тодоров).

Във втората част българите засилиха още повече сервиса. Владо Николов отбелязваше от невъзможни позиции, без значение дали срещу себе си има двоен или троен болк. Бундестимът допълнително ни олесняваше с честите си грешки от начален удар. Все пак в самия края на гейма, Германия успя да стопи разликата на само една точка, но авансът ни се оказа достатъчен - 25:23.

В началото на третия гейм момчетата на Витал Хайнен дръпнаха с 4 точки преднина, но нашите заличиха пасива. При втората техническа пауза съперникът водеше само с точка аванс. Последва игра на нерви, като резултатът се движеше точка за точка. В играта на нерви ключов отново се оказа българският блок. Последен думата имаше Тодор Алексиев, който с мощна блокада "заби последния пирон" и хвърли в екстаз залата.

На полуфинала България ще се изправи срещу Франция, тимът на която по-рано днес срази Сърбия с 3:1 гейма (25:22, 25:23, 14:25, 25:20).

В другия четвъртфинал, игран в София, Словения хвърли истинска бомба, отсранявайки световния шампион и считан за абсолютен фаворит отбор на Полша.

Възпитаниците на италианската легенда Андреа Джани сензационно поведоха с 2:0 гейма. В следващите две части, поведени от капитана си Михал Кубяк, поляците загатнаха за класата си и изравниха след 25:23 и 25:19. Тайбрекът бе същински трилър. При 14:13 първи до мачбол достигнаха световните шампиони, но словенците отказваха да се предадат и усилията им доведоха до впечатляващ триумф - 16:14 и полуфинал на Евроволей.

В битка за финала Митя Гаспарини и компания ще се изправят срещу победителя от супер дербито Италия - Русия.