Европейският съюз откри тази вечер среща на върха, която се очаква да е сред най-трудните в историята му. Двадесет и осемте ще се опитат да се споразумеят с по проекторешение за реформа в ЕС, която да осигури оставането на Великобритания в него.
Утре те ще направят преглед на изпълнението на досегашните мерки срещу миграционната криза в опит да предотвратят връщането на контрола по вътрешните граници на Шенгенската зона за две години.
Запознати с подробностите в британските преговори очакват дълга дискусия и не са сигурни, че тя ще завърши със споразумение тази нощ.
Нерешени въпроси остават по три от четирите групи британски искания - за изключение от формулировката за "все по-тесен съюз" в преамбюла на Лисабонския договор, за повишаване на конкурентоспособността на ЕС, за правила регулиращи отношенията между Еврозоната и страните извън нея и за ограничаване на социални надбавки върху възнагражденията на нископлатени работници от други страни на ЕС и на детските им надбавки.
Споразумение на тази среща е нужно на британския премиер Дейвид Камерън, за да свика обещания от него референдум за оставане в и или напускане на ЕС в предпочитаното от него време - през юни.
"Имаме важна работа да свършим днес и утре и ще е трудно", каза на влизане в Европейския съвет Камерън. "Аз ще водя битка за Британия. Ако можем да получим добра сделка, аз ще я приема, но няма да приема сделка, която не отговаря на това, от което се нуждаем".
"Споразумение е възможно, ако бъдат изпълнени определени условия", заяви френският президент Франсоа Оланд. "Споразумението е възможно, защото е необходимо. Великобритания трябва да остане в Европейския съюз. Това е моята воля. Но в същото време Съюзът трябва да напредва. Никоя страна не може да има право на вето. Никоя страна не може да се изключва от общите правила...Обединеното кралство трябва да остане в ЕС, но в рамката на принципите на ЕС".
България има конкретни искания само по "четвъртата кошница" британски искания, отнасящи се до социалните придобивки. Заедно с балтийските републики, Вишеградската четворка, Испания и Португалия страната ни иска ограниченията върху тях на траят максимум четири години и да се прилагат само в Обединеното кралство, но не и в други страни-членки на ЕС.
Освен това правителството настоява предлаганата индексация на детските надбавки на работниците от друти страни в ЕС във Великобритания да не е реципрочна. Обединеното кралство иска да изплаща тези надбавки в размера, в който те са в страната на произход на работника, ако децата му са останали да живеят в нея. България отговаря, че не може да прави същото за граждани на други европейски страни, които работят у нас.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни