Държавните и правителствените ръководители на ЕС се споразумяха около полунощ за проект на съвместна декларация с Турция, върху която трябва да стъпи сделка за спиране на миграционния наплив към Европа.

Тази сутрин председателят на Европейския съвет Доналд Туск, заедно с Комисията и холандското председателство на ЕС трябва да се срещнат с турския министър-председател Ахмет Давутоглу, за да разгледат текста.

Ако в идеалния случай той го приеме, следва среща с всички 28 държавни и правителствени ръководители, на която сделката се финализира.

Ако обаче Турция има несъгласия, ще се наложат нова отделна среща на шефовете на европейските институции с 28-те национални лидери и евентуални нови преговори.

Следващото заседание на Европейския съвет беше насрочено за 14 часа българско време в петък. Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер не дадоха традиционната пресконференция след първия ден на съвета.

"Утре преговорите ще са всичко друго освен лесни", каза Меркел.

"Двадесет и осемте се споразумяха по едно предложение. Не мога да ви гарантирам, че ще има щастлив завършек", каза френският президент Франсоа Оланд. "Мисля, че сме на добър път, но още не сме стигнали".

Според проекта Турция се задължава да приема обратно всички мигранти, които ЕС й връща. За всеки сириец сред тях, тя ще може да изпраща в Европа по един сирийски бежанец от своите лагери, но не повече от 72 000 души, за презаселването на които в ЕС в момента има правно обвързващи решения на държавите-членки.

Наред с Гърция в схемата, която предвижда усилване на граничния контрол и спиране на нелегалния трафик, е включена и България.

ЕС се ангажира да финансира грижите за бежанците в Турция с 6 милиарда евро до 2018 година, като първоначално бъде отпусната половината от сумата, а след изразходването ѝ се вземе решение и за другата половина.

Декларацията предвижда и да бъдат отворени пет нови глави във водещите се над десет години турски преговори за членство в ЕС и турците да получат право да пътуват без визи до страните на ЕС.

За това обаче Европа поставя условия. По настояване на Кипър документът се позовава на минали решения на ЕС, които поставят отварянето на нови глави в зависимост от показатели, които Турция трябва да изпълни за всяка от тях. Кои ще са тези глави е предмет на обсъждане в петък, каза Оланд.

"За визовата либерализация трябва да се въведат някои правни предусловия, някои стандарти на международното право трябва да бъдат инкорпорирани в турското законодателство", каза Меркел.

Техническите и правните условия, които Турция трябва да изпълни за да получи безвизов режим са общо 72. Досега тя е покрила около една трета от тях. Остават ѝ над 50 каза източник запознат с преговорите.

Кипър иска Тупция да му даде достъп до летищата и пристанищата си както на всички други държави от ЕС, т.е.  да въведе в сила протокол по този въпрос към споразумението на Турция за асоцииране с ЕС. Ябълка на раздора е и продължаващата от 1974 година турска окупация на северен Кипър и присъствието на 35-хиляден турски гарнизон там.

ЕС ще трябва за седмици да изгради огромен кадрови и логистичен капацитет на гръцките острови в Егейско море, за да приложи проектосделката,  каза европейски дипломат пожелал анонимност.

Тя предвижда случаят на всеки новопристигнал нелегален мигрант да бъде решаван поотделно. Т.е. той да бъде интервюиран, идентифициран, регистриран, да му се вземат пръстови отпечатъци. На всеки ще бъде предлагана възможност да кандидатства за убежище и ако подаде молба за това, ще минава по установените процедури. Ако откаже, ще подлежи на връщане в Турция.

Това се отнася за всички пристигащи, не само за сирийците. В процеса ще бъде включен Върховният комисариат на ООН за бежанците, който критикува първата чернова на сделката преди десет дни.

Всеки мигрант ще има право на място да получи информация, правна помощ, да обжалва пред съдия решението на неговия или нейния случай. За целта на островите трябва да бъдат изпратени десетки съдии, стотици специалисти от Европейската служба за помощ по убежището, стотици служители на европейската гранична агенция "Фронтекс", стотици преводачи.

На място трябва да бъдат осигурени подслон, храна, санитарни условия, медицинско обслужване, охрана. За всичко това ще плаща бюджетът на ЕС - със 700 милиона евро, които той ще задели за новия инструмент за хуманитарна помощ, и още стотици милиони от европейските фондове за солидарност и за вътрешна сигурност.

Всичко се прави, за да не може никой да атакува в съд миграционната сделка с Турция за несъотвествие с Женевската конвенция за бежанците от 1951 година.

"Защото алтернативата на тази сделка е Идомени", каза източникът.

Идомени е гръцко село до границата с Македония, където в мизерни условия днес са блокирани над 10 000 мигранти.

"Предложението, което Турция сложи на масата ... е добър инструмент да спрем бизнеса на трафикантите", каза Меркел.

"Дори да имаме споазумение, дори това споразумение да се приложи, ако не се справим с източника на трудностите, ... винаги ще има движения на население", каза Оланд. Като "източници на трудности" той посочи Сирия и Либия. "С Турция не приключва въпросът с миграцията, трябва да третираме други региони".

Меркел и Оланд предупредиха, че ако миграцията през Турция бъде пресечена, тя ще потърси други маршрути. Те назоваха предишния - от Либия за Италия.

 

А ето какво вечеряха лидерите, докато решаваха описаните дотук въпроси.

Предястие: Михалица (налим) и раци.

Основно ястие: Пилешко по мехеленски с аспержи и гъби пумпалки.

Десерт: Сладоледено парфе с портокали.

Кафе