Германия иска Белгия временно да спре два ядрени реактора, които неотдавна бяха включени отново след дълъг престой заради проблеми със сигурността, съобща всекидневникът "Соар".
Германското министерство на околната среда иска комисия от негови експерти да прецени сигурността на втори блок в АЕЦ Дул до Антверпен и на трети блок в АЕЦ Тианж до Лиеж. Те представляват две трети от мощността на общо седемте белгийски ядрени реактора.
Въпросните блокове, които са холандско производство, бяха временно затворени в продължение на две години заради микроскопични пукнатини в метала на корпусите им. Белгия ги включи пак миналия декември, след като компетентните органи установиха, че няма риск от авария.
Германските експерти "нямат конкретни показания, че пукнатините са опасни, но не могат и да потвърдят, че не са", се казва в съобщение на министерството.
«Затова смятам, че би било добре реакторите да бъдат временно спрени най-малко за времето, в което да бъдат проведени други изпитания", заявява немската министърка на околната среда Барбара Хендрикс, цитирана в съобщението. "Отправих тази молба до белгийското правителство... това би показало, че Белгия взема насериозно безпокойствата на своя германски съсед".
Германия е в процес на затваряне на своите ядрени централи и е особено взискателна към съседите си, в чиито АЕЦ има чести повреди и в които вижда опасност за сигурността, пише "Соар". Освен реакторите в Дул и Тианж Германия е критична към френските централи в Катеном, Лотарингия и във Фесенхайм в Елзас, за които Берлин настоява да бъдат веднага затворени.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни