В постоянната делегация на България в НАТО работи лице, отговарящо и за връзки с медиите. То обаче твърди, че не му е позволено да отговаря на техните въпроси. От миналия петък безуспешно се опитваме да разберем срещу колко лева (евро) от джоба да данъкоплатеца на месец Весела Стоева мълчи.
"Съгласно установената практика в МВнР, Постоянната делегация не е упълномощена да отговаря на журналистически запитвания. Моля да препратите Вашето запитване до Пресцентъра на МВнР".
Този отговор получихме миналия петък от Стоева, която се представя като "първи секретар в политическата служба на постоянната делегация".
Цитираният отговор е на наш въпрос свързан с изявление на украинския президент Петро Порошенко, засягащо членството на България в алианса.
Според украинската информационна агенция "УНИАН" по време на посещение в Букурещ Порошенко е съобщил, че Украйна, Румъния и България обмислят създаването на съвместна армейска бригада. Порошенко се е позовал на свой предишен разговор с българския президент Росен Плевнелиев, предаде агенцията.
България и Румъния са членки на НАТО. Украйна не е, но желае да стане. Русия реагира остро на тези амбиции на украинското държавно ръководство, подчертавайки многократно, че няма да позволи алиансът да застане на нейните граници. В официалните си позиции досега НАТО изтъква, че Русия няма право на вето върху неговото разширяване, но и че въпросът за евентуално украинско членство не е на дневен ред. Въпросът за съвместни военни формирования между страни-членки на НАТО и Украйна е чувствителен предвид обтегнатите отношения между пакта и Русия след анексията на Крим и кризата в Донбас.
По тази причина Клуб Z се обърна към Постоянната ни делегация в НАТО миналия четвъртък с молба за коментар по цитираното от "УНИАН" изявление на Порошенко. Посочения по-напред отговор получихме на петък след обяд. На госпожа Стоева трябваха 24 часа, за да ни уведоми, че "не е упълномощена" да ни отговори.
До момента нито едно от българските ведомства свързани с темата - външно министерство, министерството на отбраната и президентството - нито са потвърдили, нито отрекли публикацията на украинската агенция.
"Всичките ни дипломатически представителства могат да говорят с журналисти само след съгласуване с Министерството на външните работи", каза говорителката на министерството Бетина Жотева.
Запитана дали нуждата от съгласуване със София означава, че представителствата "не са упълномощени да отговарят на журналистически запитвания", тя отговори: "Не. Означава, че Министерството на външните работи има единна позиция и тя трябва да бъде позицията на всички говорители".
Такава е практиката и в представителствата на другите държави-членки на НАТО и на ЕС. Но техните говорители или дипломатите, изпълняващи и тази длъжност, отговарят на журналистите.
Като кореспондент в Брюксел от почти девет години пишещият тези редове многкратно се обръщал с въпроси към Постоянната делегация на България в НАТО. При предишните ѝ ръководители на тях беше отговаряно незабавно - от пресаташето, или от посланика. Нещо повече, предишният посланик Тодор Чуров неведнъж е организирал по своя инициатива брифинги, за да бъдат българските журналисти по-добре информирани.
От 2013 година, когато длъжността пое Иван Найденов, сегашният постоянен представител на страната ни в НАТО, контактите на делегацията с журналистите са сведени до редки имейли за предстоящи брифинги на български министри в Брюксел.
Съобщенията от този род, които кореспондентът на Клуб Z e получил за последните три години и половина се броят на пръстите на двете ръце.
За разлика от Постоянната делегация на България в НАТО Постоянното представителство на страната ни в Европейския съюз и българското посолство в Белгия почти всекидневно отговарят на журналистически запитвания. Нещо повече, Постоянното представителсто в ЕС организира редовни брифинги за акредитираните тук журналисти.
До момента нямаме обяснение за различните правила, по които процедират три дипломатически представителства на страната ни в Брюксел спрямо медиите.
В цитираното изявление Порошенко се позовава на вече съществуваща съвместна полско-литовско-украинска бригада. За да разберем подробности за нея, се обърнахме към Мариус Нелюпшис, говорител на Постоянната делегация на Литва в НАТО и получихме незабавен и подробен отговор по телефона.
Клуб Z продължава да очаква от Министерството на външните работи отговори на следните въпроси:
1) Каква е точната длъжност на госпожа Весела Стоева?
2) Какви задължения включва тя?
3) Какво е брутното месечно възнаграждение на госпожа Стоева? (В познатата ни практика то включва щатна заплата плюс командировъчни за работа в чужбина - пътни, дневни и квартирни).
4) Вярно ли е, че Постоянната делегация на България в НАТО не е упълномощена да отговаря на журналистически запитвания? Защо?
От министерствата на външните работи и отбраната и от президентството продължаваме да очакваме да потвърдят или отрекат цитираното изявление на Порошенко и да дадат подробности за евентуалния замисъл за съвместна военна бригада с Румъния и Украйна, ако той наистина е обсъждан. Става дума за елементарна функционалност и прозрачност на държавата по въпрос на националната сигурност.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни