Господството на ГЕРБ и на лидера му Бойко Борисов в българската политика вървят към своя край. ДСБ не смята да търси нови коалиции, а да консолидира недоволните от статуквото в нова сила, която да смени поколенията в политиката у нас и да донесе промяна, която мнозинството от недоволните българи желаят. Това заяви снощи лидерът на ДСБ Радан Кънев на на среща с българи в Брюксел организирана от евродепутата Светослав Малинов.
"ГЕРБ вече е дълбоко разделена... Партията и ерата на Бойко Борисов вървят към своя край", каза Кънев, позовавайки се на задълбочаващ се според него конфликт между Борисов и номер две в ГЕРБ Цветан Цветанов.
Жертва на този конфликт според лидера на ДСБ стават автентично реформаторските сили в ГЕРБ, представени от вицепремиера Румяна Бъчварова. Като пример Кънев посочи вътрешната съпротива срещу предлаганите от нея законопроекти и осакатяващите промени в тях.
"Аз съм убеден, че дуетът там е на доизживяване", каза Кънев за Борисов и Цветанов. "Цветанов без Борисов е политическа нула. Борисов без Цветанов губи половината партия".
Кънев за пореден път обясни защо партията му е излязла в опозиция, позовавайки се на това, че компромисите, които са ѝ предлагали останалите в правосъдните реформи са били неприемливо големи. Лидерът на ДСБ заяви, че у нас се шири политическа корупция и по думите му преговорите между партиите са се изродили в "сговаряне" тези реформи да бъдат изпразнени от най-важното си съдържание. Според Кънев политиката у нас се използва като средство за натрупване на богаства и за осигуряване на прехрана на клиентелата. Той призова за реформи на администрацията и съдебната система по румънски модел.
ДСБ не смята да търси повече коалиции, а да започне работа сред избирателите, за да убеди достатъчно голяма част от тях, че промяната, от която България се нуждае, е невъзможна, каза Кънев. По-нататъшни компромиси с играчи като Георги Първанов или Ахмед Доган според него са "отказ от промяна". Енергия за нея България би имала още не повече от 15 години поради прогресивно застаряващото население и емиграцията на младите и квалифицирани българи, които магат да са социалната база за нужните реформи, посочи Кънев.
Според него предсрочни парламентарни избори са възможни още догодина. ДСБ ще изчака евентуалното вето на президента Росен Плевнелиев върху новоприетия избирателен закон. Кънев не изключи, ако ветото не мине през парламента, ДСБ да го атакува пред Конституционния съд заедно с ДПС.
ДСБ е готова да продължи сътрудничеството си със сегашните членове на Реформаторския блок, но той повече няма да се яви на избори в досегашния формат, добави Кънев. Той изрази разочарование от ръководството на "България на гражданите" в лицето на Меглена Кунева и на Даниел Вълчев, но заяви, че с по-голямата част от хората в тази партия ДСБ може да продължи да работи. Подобно, Кънев коментира, че евентуален разлом в ГЕРБ не означава непременно тази партия да изчезне, а да се реформира.
Кънев каза, че се старае да е сдържан в оценките си за новооснованата паритя ДОСТ на бившия лидер на ДПС Лютфи Местан, тъй като тя е още в началото на съществуването си. Той обаче подчерта близките отношения с управляващите в Турция, които ДОСТ демонстрира.
"В близките десет години Местан ще е по-силният политически играч и по-опасният, защото е свързан с Турция", каза Кънев, съпоставяйки ДОСТ с ДПС.
Той не изключи Местан да се кандидатира за президент, за да провокира отрицателни реакции в българското общество, а след това да ги използва като аргумент да консолидира своя електорат.
Коментирайки опита на шоумена Слави Трифонов да влезе в политиката със своята инициатива за референдум, Кънев каза: "Ако някой влиза в политиката, трябва да бъде подтикван да го направи докрай и да се раздели с перверзната (двойна) роля на шоумен и на политик".
Той се солидаризира с Борисов, че ако иска да бъде политик, Трифонов не може да продължава да се възползва от трите часа телевизионно време всяка делнична вечер, които има сега.
Той предрече успех на Трифонов, позовавайки се на продължаващия апетит за антисистемен популизъм сред българската публика.
"Това ще се случи и ще е неприятно успешно не като (Николай) Бареков, а в по-голям мащаб", каза Кънев.
Кънев подкрепи част промените, които Трифонов предлага за всенародно допитване (намаляване на броя на депутатите), за други каза, че вече са безпредметни, тъй като има решение на парламента за тях (електронното гласуване), за трети изказа резерви (мажоритарна избирателна система), а на четвърти се противопостави (задължителното гласуване и директорите на областните дирекции на МВР и полицейските началници да се избират мажоритарно в два тура).
Според него да намали броя на народните представители може амо Велико народно събрание, но дори това да се случи, това не е гаранция за техните качества. По думите му мажоритарната избирателна система би облагодетелствала големите партии, най-вече ГЕРБ и ДПС, както и би поощрила контролирания и купения вот. Тя би насочила последния от кметовете към полицейските началници, ако те станат избираеми, каза още Кънев.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни