Клуб Z

Цветана Пиронкова продължава победния си парад на турнира от Големия шлем "Ролан Гарос" в Париж. Първата ни ракета при дамите за първи път в кариерата си е на осминафинал в турнира. Днес тя отнесе американката Слоун Стивънс с 6:4, 6:1 в III кръг.

В трите си мача досега българското момиче няма загубен сет. Тя взе първа победа срещу Стивънс от четири мача. И реванш за загубата си от същата съперничка отново в III кръг през миналата година на "Ролан Гарос".

След днешната бляскава победа Пиронкова със сигурност се завръща в топ 100 на световната ранглиста при дамите.

Началото на двубоя на предполагаше такъв развой. Срещата не започна по най-добрия начин за пловдивчанката. Цвети стартира с колеблив сервис и серия от непредизвикани грешки. Американката реализира светкавичен пробив, който затвърди за 2:0. И това бе всичко, което 19-ата поставена в схемата поучи в този сет.

Последваха 18 безответни точки от ракетата на Цвети, която летеше по корта. Пиронкова заигра безкомпромисно и безгрешно. Стивънс нямаше отговор на агресивната и разнообразна игра на българката. Първата ни ракета записа шест последователни гейма, в които даде само три точки на опонентката.

Рециталът на най-добрата ни тенисистка продължи и през втората част. 22-ата в света американка взе само първото си подаване, след което бе пометена от Цветана.

В следващата фаза Цвети излиза срещу Агнешка Радванска, която победи Барбора Стрицова с 2:1 сета. Мачът между първата ни ракета и поставената под номер 2 в схемата полякиня по всяка вероятност ще бъде в неделя.

Експресната победа на Пиронкова над считаната за фаворит Стивънс категорично може да се определи като една от изненадите за днешния ден. Най-голямата бомба обаче дойде от щаба на Рафаел Надал. Краля на клея заяви, че се оттегля принудително  от тазгодишното издание на турнира заради контузия в лявата китка.

Ако продължа да играя, китката ми ще е счупена след няколко дни, заяви Надал, който трябваше да излезе срещу Марсел Гранойерс в трети кръг. - Пристигнах в Париж с болки и всеки ден положението се влошаваше. Не бих поел риска дори да започна турнира, ако не ставаше дума за "Ролан Гарос”."

Така след сериозните проблеми с коленете, които имаше през последните два сезона, Матадора трябва да се справя с нова травма.