Съдебната реформа, отпускането на пари за обновяване на стадиони и разбити оранжерии за марихуана, от които земеделското министерство трябва да почерпи челен опит. Това са някои от темите, засегнати на последното заседание на правителството, става ясно от разпространената стенограма.

БОРИСОВ: БСП НЕ ГИ РАЗБИРАТ ТЕЗИ РАБОТИ, ЕДНА ЛЪЖА Я ПОВТАРЯТ СТО ПЪТИ

Съдебната реформа е засегната чрез обсъдените промени в закона за съдебната власт. Те са представени накратко от правосъдния Екатерина Захариева. Тя изтъква, че с тях се укрепва съдийското самоуправление, засилва се ролята на общите събрания, ограничава се безкрайното продължаане на командироването, чрез което се заобикаля конкурсното начало, променя се атестирането, за да не бъде то формално, въвежда се нова процедура за дисциплинарни производства с цел да е ясно носенето на отговорност от магистратите. Захариева казва още, че прокуратурата си остава вертикална структура, но се засилва независимостта и отговорността на отделните прокурори. Тя изтъква, че има нови функции за инспектората. Правосъдният министър казва още, че не приема критиките на Висшия съдебен съвет, но Борисов я отрязва с думите:

"Моля ти се, не ни въвличай в тези спорове. Моля ти се!"

След което Захариева заявява, че законопроектът е добър, а Борисов и отговаря:

 "И аз, Кате, ти благодаря, защото всичко това толкова време се чакаше… Огромни усилия бяха положени и ако не беше личното ти участие, не знам как щяхме да се справим с това. Така че още веднъж – благодаря по тази тема!".

Меги!"

Тук в дебата се включвва вицепремиерът Меглена Кунева. Тя заявява, че законопроектът ще успее да консолидира подкрепа в парламента. Веднага след края на изказването й Борисов се обръща към финансовия министър Владислав Горанов:

"Горанов!"

Министърът иска от Захариева пояснения за увеличаването на норматива на обслужващата администрация на инспектората.

"Няма как общата администрация да остане същата и да бъде свързана с броя на инспекторите, защото се дадоха наистина пет нови правомощия".

Това му казва Захариева. Отговорът й обаче не е удовлетворителен за Горанов.

"Какво повече ще прави общата администрация?! Повече деловодители, повече шофьори?!", пита той.

На което Захариева отвръща, че ще има нужда от специалисти и повече юристи.

"Моят опит при работата със съдебната власт е, че всичко, което им е опция по закон, го уплътняват, че даже и повече", недоволства Горанов.

"То зависи от това какъв бюджет ще отпуснем всяка година", успокоява го Захариева.

"Този дебат не го води правосъдният министър, винаги е лош финансовият, затова всички такива "подобрения" в законите винаги много подозрително ги гледам от гледна точка на фискалната дисциплина", продължава Горанов.

"Особено към края на годината", отбелязва Борисов.

"Този дебат ще продължи в друг формат очевидно, защото не приемам, че досега нищо не се е вършило от инспектората и сега едва ли не трябва да се удвои администрацията, за да се реализират функциите. Но да видим", обобщава Горанов.

"Още веднъж благодаря, защото знам какви усилия струва да се направи този закон, да се съгласува, да се изговори, да се приеме, да се подкрепи от всичките звена. Аргументите на господин Горанов, разбира се, са правилни, защото имаме горчив опит, обикновено в края на годината, когато десетки милиони се искат повече, не милион или два. Така че, от тази гледна точка го разбирам и него", завършва и Борисов.

Правителството приема и допълнителни разходи за някои общини. В началото на дебата по тази точка Борисов прави кратък увод.

"По изрично настояване на кметовете, на обществото в тези градове в Северна България, на министър Кралев, а и след днешното заседание със службите и приходните агенции,  прокурорите и министрите – за радост, приходите са повече от добри, повече от нашите очаквания, и затова си позволяваме и да изпълним някои ангажименти, които тези хора поискаха от нас. По бюджета на Министерството на младежта и спорта за Варна, за стадион „Тича“ – един милион, един милион за градския стадион в Русе. От колко години тимът в Русе не е бил в А група? От 22? И един милион за градския стадион в Горна Оряховица, строен през 1956 година. Поканих кметовете и министър Кралев, защото ако за трите стадиона направите обща процедура, парите ще ви стигнат и за прекрасна тревна настилка, и за осветление"

Тук се намесва спортният министър Красен Кралев:

"Ще стигнат за трите стадиона, господин премиер".

След което Борисов продължава:

"Така че, момчетата там и публиката да имат възможност да ползват хубави съоръжения. Пък когато имаме повече пари, като направим театрите, оперите, археологията, музеите, ще правим и повече за стадионите. Сега да им осигурим условията за качествен футбол. Хич не ни се даваха, но знам, че в тези градове това се очаква много".

Веднага след това Кралев благодари на Борисов за подкрепата изтъква, че тя идва точно навреме, защото в противен случай отборите от Варна, Горна Оряховица и Русе е трябвало да играят на терени в други градове.

"Кралев, не ме обезпечавай! Три дена Горанов си къса ризата, припада и се моли", отвръща му Борисов.

"Аз знам каква драма беше", съчувства му Кралев.

След което Борисов продължава с аргументите:

"Но от Горна Оряховица щяха да играят в Пловдив. Представи си феновете да минат планината да отидат от другата страна. "Дунав" Русе къде щяха да отидат?".

"В Разград", отговаря му Кралев.

А Борисов изтъква:

"Смятай, хората от Русе като тръгнат да отидат в Разград… Това е и транспорт, и МВР трябва да ги конвоира, какво ли не. В смисъл, затова накрая надделях".

"Аз знам, че срещу Горанов трудно се надделява, благодаря за подкрепата", казва Кралев.

"С много усилия", признава Борисов.

По друга точка от дебатите Борисов съветва земеделското министерство да вземе пример от оранжерии за марихуана, разбити от службите наскоро. Ето какво казва той:

"Трябва да кажа на Министерството на земеделието – какви оранжерии за марихуана разбиха БОП миналата седмица, надявам се да ги покажат и на хората – уникално направени: садят и повече човек не влиза там. Осветление, аерация, филтри – грам миризма няма. В земеделието аз не съм виждал да прилагат такава технология. Сто процента автоматизирана система – садят и след това отиват да ги оберат. Една в Самоков, една в Пазарджик... В Самоков тази уникална лаборатория беше в помещение на Горското стопанство... Такива филтри са сложили, че отвън си минават хората, въобще никой не може да усети нищо специфично.