Залива ни нова мигрантска вълна от над 2 000 000 души. Предадох на канцлера Ангела Меркел, това за което разговаряхме с президента Ердаган и премиера Йълдъръм. На границата със Сирия се води война. Разрушенията са страховити. Но в същото време някои страни, особено от Вишеградската четворка, са категорични, че няма да приемат мигранти. Ние също искаме да запазим принципите на влизане в ЕС само през официалните КПП-та само след сериозни проверки“.

Това заяви премиерът Бойко Борисов в село Мечкарово, Сливенско, където отиде за откриване на нова църква, след като вчера се върна от Берлин.

Министър-председателят припомни, че политиката на ЕС е такава, че ние не можем да връщаме мигранти и сме длъжни да приемен всеки, който почука на вратата. По думите му някои все още са склонни да подценяват проблема.

„Икономиката на Турция, проблемите, които имаха след преврата, поставят страната в много трудно положение. Те изнемогват да издържат три милиона мигранти. До октомври и двете страни - и Турция, и ЕС, трябва положат усилия да намерят стъпки споразумението да продължи да действа“, подчерта Борисов по повод влизането в сила на споразумението за реадмисия и либерализация на визовия режим за турските граждани, за което настоява Анкара.

По думите на Борисов натискът след преврата в Турция е бил преодолян, Турция приема върнатите от България мигранти и е добронамерена.

Европа и Турция трябва взаимно да разберат проблемите си. Има държави, а и ние подкрепяме това мнение, че в този момент Турция не може да стане член на ЕС“, коментира премиерът.

Борисов подчерта, че това е добре известно и на Турция. Според него ЕС обаче би могъл да облекчи визовия режим за бизнеса и държавните служители, а от своя страна Турция трябва да продължи да изпълнява ангажиментите, които е поела към ЕС. Той обаче заяви категорично, че България няма да приема обратно бежанци от Австрия, Унгария, Германия, ако няма споразумение с Турция.

„Където трябва категоричност ние сме я заявили и в същото време този тон и тези ултимативни тези от една или друга държава не работят за обединена Европа. Надявам се да се намери разумният тон и в диалог да се направят следващите стъпки“, посочи министър-председателят.

Той отбеляза, че отдавна подкрепя създаването на обща европейска прокуратура, обща армия, обща гранична полиция.

Той повтори тезата си от срещите в Истанбул с турския си колега Бинали Йълдъръм и президента Реджеп Ердоган, че всички 28 страни-членки на ЕС са подписали споразумението.

Така че, се надявам заплахите и твърдия тон да отстъпят на дипломацията. В момента, за ЕС, а най-вече за България и Гърция, това е работещо споразумение. Така че и гръцките ни колеги трябва да се стегнат и те да изпълняват своята част от споразумението“, подчерта Бойко Борисов.

Премиерът допълни още, цитиран от сливенското радио "Фокус":

"Само силен и единен Европейски съюз е конкурентоспособен на останалите мощни държави и съюзи в света"

Ден, след като Борисов и вицепремиерът Румяна Бъчварова се върнаха от Берлин и среща с германския канцлер Ангела Меркел, двамата и министърката на земеделието Десислава Танева откриха нов храм " Свети апостоли Петър и Павел" в село Мечкарево, Сливенско.

Думите за единството на ЕС бяха по повод срещата с Меркел, където Борисов е поискал подкрепа за страната ни, свързана с мигрантската криза, подкрепа за влизане в Шенген и за т.нар. чакалня за Еврозоната. 

„Свидетели сме на това, че дори в Европа между отделни държави се получават противоречия. Според мен, само обща единна европейска политика ще ни направи конкурентоспособни на САЩ, Русия, Китай и оформящите се в Азия съюзи“, заяви премиерът.

По думите му чакалнята на еврозоната е много важно политическо решение и би било добро за България.

"Към днешна дата то не носи никакви ангажименти от страна на държавата. Ние покриваме критериите. А Шенген дори в момента не е изгоден за България, но темата стои, а колегите са категорични, че сме изпълнили критериите и сме много по-добри от други страни“, подчерта Бойко Борисов.

Стоежът на новооткритата църква е започвал през 2006 г. и е завършен, благодарение на дарения. Борисов се похвали, че почти всяка седмица с подкрепата на ГЕРБ и държавата се открива нова църква или манастир и това давало възможност на християните "да бъдат по-уверени и по-силни в Божията подкрепа".

На България ѝ трябва много Божа подкрепа. Храмът е много красив, приповдигнатото настроение на хората показва, че това е правилно и ще продължаваме да го правим, написа Борисов във фейсбук и сподели снимки от събитието.