Кой ще номинира новия кандидат за еврокомисар от България? Това е поредният въпрос, който изникна след оставката на кабинета "Борисов", която бе депозирана още днес в Народното събрание, а депутатите ще я гласуват в сряда.

 

До казуса се стигна, след като Кристалина Георгиева - българската еврокомисарка, което е заместник на Жан Клод Юнкер и отговаря за бюджета, реши да се върне в Световната банка на още по-висока позиция - изпълнителен директор. Така мандатът й в Брюксел приключва предсрочно в края на 2016 г., а тя заминава ва САЩ през януари.

Премиерът Бойко Борисов остави темата за след президентския вот. Той мина, но на лидера на ГЕРБ му се наложи да спази и обещанието да хвърли оставка, ако кандидат-президентската двойка на партията загуби изборите. Така въпросът кой ще номинира наследник на Георгиева и за какъв ресор може да се борим увисна във въздуха.

Дали номинацията ще се падне отново на Борисов зависи от това колко бързо ще се извърти конституционната рулетка. Въпреки че е ясно, че в рамките на 43-ия парламент ново правителство засега не може да има - и ГЕРБ, и БСП вече декларираха, че няма да приемат мандат, конституцията не дава императивни срокове и теоритично кабинетът може да управлява в оставка до края на годината. Говорител на Европейската комисия днес заяви, че Брюксел не е поставял срок на България за номинация.

 
Другият вариант е бъдещият еврокомисар от България да бъде посочен от служебен кабинет. Тук обаче виси въпросът кой ще назначи този кабинет - сегашният държавен глава Росен Плевнелиев или избраният за негов наследник Румен Радев. Той обаче ще влезе на "Донкуков" 2 на 22 януари, а тази дата, на която изтича мандатът на Плевнелиев Борисов изтъкна като аргумент защо именно държавният глава е е сред кандидатите за Брюксел. Просто има много време, а Георгиева ще е напуснала поста си още в началото на годината.
 
 
Все пак изглежда по-вероятно настоящият президент за посочи служебно правителство. Самият той обаче потърси Конституционния съд за тълкуване дали назначавайки такова трябва и може да насрочи и парламентарни избори, след като в края на мандата си по конституция не може да разпусне парламента.
 
 
 
Според източници на Клуб Z сред управляващите, които от сряда ще са в оставка, се въртят имена за наследник на Георгиева. Едно от тях е било на бившата министърка и вицепремиер в две служебни правителства Илияна Цанова. Тя и в момента работи за плана "Юнкер" като зам.-шеф на екипа. Според запознати обаче тя към момента не е склонна да кандидатства за еврокомисар, като мотивите й били най-вече лични.
Както винаги, когато стане дума за кандидати за високи позиции, свързани с ГЕРБ, върти се и името на вицепремиера Томислав Дончев. Той вече е в оставка, но предстоят избори и било по-вероятно той да остане тук. Третото име, което се чува, е на правосъдната министърка Екатерина Захариева. Тя отговаря и на профил, който неотдавна Борисов очерта - да се борим за ресор регионално развитие или екология, след като бюджетът премина при комисар Гюнтер Йотингер от Георгиева. Върти се и името на евродепутатката от АЛДЕ/ДПС Искра Михайлова, която бе министър на екологията, а преди това и зам.-министър на регионалното развитие. Сега тя е шеф на комисията по регионална политика, която се занимава с европейските политики по разпределението и усвояването на средствата от еврофондовете. Вероятно обаче първо трябва да се проведат разговори с Брюксел по темата. Каквито Бойко Борисов каза, че ще проведе с Юнкер неотдавна, но не е известно имало ли ги е и какъв е бил резултатът. Възможно е при нововъзникналата ситуация за еврокомисар да бъде предложена вицепремиерката в оставка Меглена Кунева.