Осъденият за убийство у нас Джок Полфрийман стана поредният затворник, на когото Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) присъди обезщетение срещу България. По едно общо дело, свързано с жалби на двама лишени от свобода - Николай Шахънов (осъден доживот за грабеж с убийство) и Джок Полфрийман се оплакват от наложени им дисциплинарни наказания съответно от Районния съд в Пловдив и от ГД „Изпълнение на наказанията” в отговор на отправени жалби срещу служители на затвора.

ЕСПЧ намира, че има нарушение на правото на свобода на изразяването и определя 7000 евро обезщетение за Шахънов, и 3500 евро за Полфрийман, става ясно от днешно съобщение на Министерския съвет.

 Австралиецът Полфрийман лежи 20-годишна присъда за убийството на Андрей Монов (20 г.) , извършено пред "Св. Неделя" в столицата на 28 декември 2007 г. От 4 години представлява първото по рода си в България затворническо сдружение.

През миналата зима се получи конфуз, когато се оказа, че Българският хелзински комитет е номинирал за Човек на годината 2015 г. затворника. Тогава от БХК обясниха, че всеки има право да номинира всекиго при тях, а номинацията, направена от съгражданката му Каролайн Стейпълс, е аргументирана с участието му в създаването и работата на първата и единствена към момента законно регистрирана организация на затворници у нас.

Накрая неправителствената организация се отказа от персоналната номинация на австралиеца, но затворническото сдружение остана в състезанието за приза.

 

Въпреки това Полфрийман смята, че получената гласност е помогнала необходимостта от по-добра защита на правата на затворниците в България да получи публичност.

В останалите приети днес от правителството плащания по решения на ЕСПЧ, четири от делата – с жалбоподатели Петрови, Михайлов, Райкова и Доброволска, са за липса на обезщетение или прекомерното му забавяне при обезщетяване в отчуждителна процедура по вече отменения Закон за териториалното и селищното устройство. Обезщетенията и присъдените разходи и разноски по първите три дела са съответно 12 398 евро, 2000 евро и 18 075 евро.

По четвъртото - „Доброволска срещу България” Съдът в Страсбург постановява до януари 2017 г. държавата или да даде жилище на жалбоподателката, което да съответства на апартамента, определен за обезщетение, или да й плати 26 122 евро. Присъдени са също 13 000 евро обезщетение за имуществени и неимуществени вреди.

По делото „Томов и Николова срещу България” става въпрос за несправедливо лишаване от собственост заради реституция към трети лица. Жалбоподателите получават общо 33 800 евро обезщетение, както и за разходи и разноски.