Жителите на Крим са заплашени от недостиг на собствени хранителни продукти.
За това алармира преди няколко дни Николай Патрушев - секретар на руския Съвет за сигурност.
Данните на Кримстат - местната статистическа служба, контролирана от Русия, не са много оптимистични. Според нея миналата година на полуострова е събрана богата зърнена и слънчогледова реколта. Картофите и зеленчуците обаче са доста по-малко, отколкото преди. Като за капак в Крим вече почти не отглеждат соя и ориз.
Данните са цитирани от изданието "Крим. Реалии".
Загубите в отрасъла поради липсата на вода възлизат на 14 милиарда рубли (225 милиона евро). През трите години след анексирането на полуострова от Русия площта на напояваната земя е намаляла 10 пъти.
Намалява и производството на месни и млечни продукти. Свинско месо се проидвежда с 20 на сто повече. Но млякото е с 20 процента по-малко.
Ръст обаче бележи алкохолният отрасъл. Производството на вино е скочило с 8 на сто, а на коняк - с 53%.
На фона на намаляването на производството поскъпва потребителската кошница. По данни на Кримстат през декември 2015 г. цените за хранителни стоки са били по-ниски почти с 6,5 процента.
Произведеното в Крим е достатъчно за задоволяване едва на 30 на сто от потребностите хранително-вкусовата сфера. Липсват отгледаните на място яйца, месо, мляко и зеленчуци. От Русия се вкарват почти половината млечни продукти и близо 30 на сто от месните.
При това вносните стоки са по-евтини от местните, но и качеството им е по-лошо. Фермерите се жалват, че на полуострова няма специални хранилища и складове за зеленчуците. В същото време те не искат да продават на безценица продукцията си на прекупвачи.
Конкуренцията от страна на руските стоки води до разоряване на честните предприемачи. Някои търговски мрежи отказват продукцията на кримските производители в полза на тази на руските.
Крим никога не се е задоволявал изцяло сам в производството на хранителни продукти, заявява пред "Крим. Реалии" Алексей Дорошенко - директор на Украинската асоциация на доставчиците на търговските мрежи. Според него по времето, когато полуостровът е бил част от Украйна, нейни компании в голяма степен са задоволявали нуждите му в тази сфера. След анексирането от Русия обаче Украйна спряла водата за Крим, необходима за напояване на земята.
Освен това украинските компании работят в съответствие с международните стандарти. Докато Русия действа по съвсем други правила. Когато кримски компании като "Масандра" или "Коктебел" поискали да им бъде даден преходен период и да ползват известни облекчения, Русия отказала. Така те днес не могат да се конкурират с руските производители.
"Крим наш" е добър популистки лозунг. Но от гледна точка на голямата политика и икономика Крим е конкурент дори за Ростов. И за Русия е по-изгодно да вкарва в Крим стоки, вместо да ги произвежда там", смята Дорошенко.
На друго мнение обаче е Андрей Александров - специалист от една от водещите кримски компании за снабдяване с хранителни стоки. Според него всички необходими продукти се доставят в достатъчно количество от Русия. Като припомня, че Крим никога не е е самозадоволявал изцяло в тази сфера, Александров твърди, че не вижда никаква заплаха.
От "Крим. Реалии" припомнят, че полуостровът задоволява изцяло нуждите си от птиче месо и 80 на сто от свинското. Но с телешкото нещата са съвсем различни.
"Пилешкото означава бързи пари, бърза възвръщаемост на инвестициите. Лакомо парче в животновъдния месен бизнес. Като вложиш добри пари, можеш бързо и предсказуемо да си ги върнеш. В свиневъдството този цикъл е по-дълъг, възвръщаемостта на инвестициите може да бъде донякъде затруднена. С говеждото всичко е по-сложно. То а приори трябва да струва повече от свинското. Себестойността на производството е различна. Но за потребителя това не е важно. Той не е готов да плаща толкова за говеждото месо. Инвеститорите не искат да влагат пари. Така че тук влияят чисто икономически фактори", казва Андрей Александров.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни