Отново ден за матури за дванадесетокласниците и за външното оценяване на седмокласниците.
Преди минути в Министерството на образованието беше изтеглен изпитният вариант за втория задължителен зрелостен изпит по избор. Опитът през годините показва, че английският език и географията са най-често избираните предмети за втората матура.
Тази година най-много са решили да държат матура по биология, следват английски език и география.
Какво показват резултатите от средния успех на учениците за изминалата година по области?
Езиковите и математическите гимназии в Плевенска област дават най-добро образование в България - така излиза от изчисления среден успех на зрелостниците в цялата страна. Средният успех на дванадесетокласниците там е ”отличен 5.55”. В област Търговище резултатът в средните общообразователни училища е с половин единица по-нисък.
Едни от най-ниските оценки от дипломи за средно образование и в профилираните (5.07), и в професионалните гимназии (4.06), и в СОУ-тата (4.37) са в Разград. Професионалните училища традиционно са доста по-назад по оценки на възпитаниците си, където най-високият среден успех принадлежи на Монтана - 4.66. Това показва регистърът на дипломите за средно образование на просветното министерство за 2016 г.
Резултатите показват, че профилираното обучение у нас да държи челните позиции и носи много добър, а в най-добрите гимназии - и отличен успех на възпитаниците си, докато средните общообразователни училища едва могат да се похвалят с достигане на "много добър 5". За трета поредна година профилираните гимназии в Плевен са абсолютни лидери по успех от дипломите за средно образование. През 2014 г. средната оценка на завършилите средно образование в областта е била 5.65, през 2015 г. тя спада до 5.47, а през 2016 г. се покачва леко до "отличен 5.55". Пазарджишките и софийските ученици от профилирани гимназии са показали втори по успех резултати - 5.42. На трето място следват кърджалийските зрелостници от езиковите и математическите гимназии със среден успех 5.38, които през м.г. са делили първото място с плевенчани. С доста добри резултати могат да се похвалят и профилираните училища от Търговище (5.37), Пловдив (5.33) и Видин (5.33), които са съответно на 4-та и 5-а позиция.
Най-зле се представят учениците от езиковите и математическите школа в областите Смолян, Разград, Перник, Сливен и Шумен с оценки между 5.06 до 5.09.
И най-ниските резултати на профилираните гимназии обаче са по-високи от най-високите средни оценки в СОУ-тата. От този вид училища най-добре се представят средните училища в Търговище, постигнали оценка 5.01. Втори по успех - с оценка 4.99 - са младежите от средните училища в Русе. На второ и трето място по успех на зрелостниците, както и миналата година, са съответно плевенските (4.92) и смолянските СОУ-та (4.87), а петата позиция е за областите София и Хасково (4.82).
Столичните ученици пък слизат от второто място, постигнато през м.г. Благоевград и Кърджали, които през 2015 г. бяха на пето място по успех, през 2016-а изобщо не присъстват в топ 5. В края на класацията по успех продължават да стоят младежите от СОУ-тата от Разград - 4.37. Следващите на дъното са учениците от Варна (4.44) и Бургас (4.47), които и предишната година бяха с най-ниските резултати.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни