Руски гражданин е обвинен в САЩ в пране на 4 милиарда долара чрез дигиталната валута биткойн. 38-годишния Александър Виник е арестуван близо до Солун и е обвинен от американската прокуратура в 21 престъпления, включително пране на откраднати пари след хакерска атака на компания за обмен на биткойн.
Прокуратурата в щата Калифорния е повдигнала обвинения срещу него за “бизнес с нелицензирани парични услуги, пране на пари и свързани престъпления“. Според обвинението Виник е получил парите след хакерска атака срещу компанията Mt Gox.
Хакерската група е откраднала над 4 милиарда долара, които по-късно са изпрани през други организации. Виник е сочен за мозъка на операцията.
“Новите технологии променят начина, по който общуваме помежду си, но и са използвани от престъпници, които си служат с тях за осъществяване на престъпните си цели“, коментира Браян Стреч, прокурор в Калифорния.
Виник е работил в BTC-e, също фирма за обмен на дигиталната валута, която вероятно е използвана за прането на повече от 4 милиарда долара от кражби, трафик на наркотици и други престъпления. Според разследващите през нея са изпрани и откраднатите от Mt Gox пари.
Mt Gox е японска фирма за обмен на биткойн – място, където реални пари могат да бъдат заменени за дигиталната валута. По времето на атаката организацията е най-голямата такава в света. Тя обявява фалит през 2014 г. след като хакери са откраднали около 850 000 биткойни, равностойни на милиони долари.
Според местни медии властите в Гърция ще започнат преговори за екстрадирането на Виник. Ако бъде признат за виновен в САЩ, го очакват до 20 години затвор.
Арестът на Виник е последният от серия американски акции срещу руски киберпрестъпници на територията на Европа.
Повдигането на обвинения срещу него се случва на фона на разследването за евентуална намеса на Русия в президентските избори в САЩ миналата година. Според американското разузнаване руските власти стоят зад хакерската атака срещу сървърите на Демократическата партия, след която изтекоха служебни имейли. Скандалът беше една от причините подкрепата за кандидатът на Демократите Хилъри Клинтън да спадне и Доналд Тръмп да спечели изборите.
Биткойн е дигитална валута, която действа изцяло онлайн. Всеки биткойн е на практика компютърен файл, който е складиран в дигитален портфейл – приложение за смартфон или компютър. За разлика от традиционните валути, биткойн няма централна банка и не е обвързан с никоя държава.
Как да се предпазим от измами?
В официалния сайт на биткойн създателите на дигиталната валута съветват как да избегнем измами, ако самите ние я използваме. На първо място специалистите поставят именно фалшивите сайтове за обмен на биткойн, през които на практика се краде дигиталната валута. Те могат да бъдат разпознати по примамливите предложения в социалните мрежи. Това е маркетингова стратегия за събиране на посещения, а потребителите трябва да бъдат нащрек за измами. Важно е да се уверите, че в адреса на сайта присъства протокола HTTPS вместо HTTP – това значи, че трафикът е криптиран. Освен това подобни сайтове съществуват не повече от ден. На следващия те се появяват с различен домейн, но схемата за измами е същата.
Специалистите съветват също да използваме единствено официалното приложение за съхраняване на дигиталната валута, защото често фалшивите биткойн портфейли целят да заразят компютъра на потребителя със зловреден софтуер.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни