Проектозаконът за мерки срещу изпирането на пари стана повод за пореден дебат в парламента на тема коя партия е за ЕС и коя иска да излезем от Съюза. Водещи лица от ГЕРБ и БСП си размениха ожесточени реплики.

"Под формата на закон срещу изпирането на пари се предлагат различни техники за ограничаване на гражданските права - от заглавието до последната буква той е слабо съчинение."

Това каза зам.-шефът на парламента Валери Жаблянов (БСП) Той обясни, че съгласно този закон държавни и недържавни институции, попадащи в списъка на така наречените задължени лица, събират информация, проверяват я и създават информационни масиви в сътрудничество на правоохранителните органи за икономическата дейност на гражданите.

"Този законопроект е на границата на нарушаване на Конституцията и на основните права на гражданите. Няма никакво значение дали става дума за европейска директива, ЕП или някакъв друг екстериториален орган ", каза Жаблянов.

И попита дали на някой му е известно, че има банкова тайна, тайна на личната и служебната кореспонденция. Според Жаблянов по-голямо убийство за частната инициатива от този законопроект няма и дори Указ 56 е бил по-либерален и е спомагал за пазарна икономика.

В отговор Цветанов призова Жаблянов да бъде сериозен, защото страната се нужда е от това законодателство.

"Отнесохте се неуважително към народните представители и парламента и се разграничихте от европейските институции. Това го наблюдавам от вчера. Ако БСП приема тази посока, просто кажете, че трябва да поемем на Изток", заяви Цветанов.

Жаблянов не му остана длъжен.

"Излизате с аргументи, които са от времето на Третия интернационал.  Не виждам защо на базата на един законопроект вие правите някакви такива генерални изводи за цивилизационния избор на държавите, нациите и обществата".

Цветанов обаче продължи да държи на своята теза.

"Маските паднаха, видяхме парламентарна група, която системно се разграничи от ЕС и започна да дава назидателен тон към ЕС.  Никой не говори за миналото, когато седяхме по опашките, режим на тока и водата.  Тогава не бяхме нито в НАТО, нито в ЕС. Страната ни има икономически ръст. За първи път от 10 години сме икономически просперираща държава".

В този момент в дебата се намеси лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"Няма да позволим да внушавате, че БСП е антиевропейска партия. Няма да ви позволим за втори път да внушите на на българското общество, че БСП е антиевропейска партия. Направихте го по време на предизборната кампания", каза Нинова.

И поясни, че тогава тя е говорила, че ядем храни второ качество, а сега за това говори председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Нинова заяви, че БСП ще подкрепи законопроекта на първо четене, но няма да подкрепи на второ четене текстовете, които са противоконституционни.

Йордан Цонев (ДПС) също заяви, че зкаонът отива отвъд директивите.

"Използваме европейските директиви, за да си пробутваме ченгеджийските номера", коментира Цонев.

В крайна сметка законопроектът бе приет със 166 гласа "за", 1 "против" и 8 "въздържали се".