
Приятелска и добросъседска политика спрямо Македония искат българите, твърди изследване на "Тренд"*. Това мнение изразяват 83% от всички анкетирани. Едва 5% са на противоположното мнение и смятат, че политиката на София спрямо Скопие трябва да е остра и дистанцирана.
Отношението към подписания на 1 август тази година договор за добросъседство между двете държави е добро. 69% от респондентите го оценяват като изцяло или по-скоро положително събитие. Отрицателно е мнението на 3% от респондентите.
68% от българите подкрепят присъединяването на югоизточната ни съседка към Европейския съюз, а 60% смятат, че Македония трябва да се присъедини към НАТО. Против това са съответно 10 и 12%.
90% от анкетираните са съгласни, че България и Македония имат общи исторически корени и това трябва да бъде поддържано и защитавано. Същевременно 91% от анкетираните смятат, че България трябва да отстоява културно-историческото си наследство спрямо Македония.
Властите в Скопие трябва да гарантират и да защитават правата на самоопределящите се като българи, мислят 91% от респондентите.
*Реализация на изследването: Изследователски център „Тренд“
Възложител: Андрей Ковачев, член на Европейския парламент
Размер на извадка: 1005 ефективни интервюта на възраст 18+
Представителност: За пълнолетното население на страната
Метод на регистрация: Пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“
Период на провеждане: 18.10-26.10.2017 г.
Размер на статистическата грешка: ±3%
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни