Франция откри следи от радиоактивен цезий във внесени от Русия гъби, предаде Ройтерс.
Това заяви пред Сената Пиер-Франк Шеве - директор на националния ядрен регулатор ASN. Той отговаряше на въпроси за ядрената сигурност.
Шеве бе запитан от сенатори за ефекта от радиоактивен облак, дошъл над Европа през октомври от Русия.
Специалистът заяви, че нивото на радиоактивен рутений-106 не е заплаха за французите. Но допълни, че е затегнат контролът върху вносните хранителни стоки.
"Последната информация, с която разполагам, е, че, изглежда, са открити следи от цезий в гъби, които са дошли от Русия."
През последните седмици във Франция е внесен пачи крак от Русия. Тези гъби се продават в супермаркети в Париж.
Шеве изтъкна, че следите от цезий вероятно не са завързани със засечените необикновено високи количества рутений-106 в атмосферата.
Радиоактивният облак над Европа
Преди десетина дни Росгидромет - руската федерална служба по хидрометеорология и мониторинг на околната среда, призна за наличието на радиоактивния изотоп рутений-106. Измереното ниво било близо хиляда пъти над допустимото.
Наличие на нуклида било установено в проби, взети в Челябинска област, в стокилометровата зона около производственото обединение "Маяк" в град Озьорск. Там се преработва ядрено гориво. Публикуваните данни са за радиационната обстановка в Русия през септември.
Тогава над Европа бе засечен радиоактивен облак. Миналия месец официални наблюдаващи органи във Франция и Германия стигнаха до извода, че заразяването е с Южна Русия.
Твърдението обаче бе отхвърлено от "Росатом" - държавната руска компания, която се занимава с ядрената индустрия. Оттам заявиха, че по-вероятно източник на заразяването е "една от страните в източната част на ЕС". И допълниха, че има високи нива на радиация над Италия, Румъния и Украйна (последната не е член на ЕС - б.р.).
Агенциите за ядрена сигурност в Германия и Франция стигнаха до заключението, че замърсяването не заплашва здравето на европейците или околната среда.
Но експерти от френския Институт за изследване на ядрената сигурност - IRSN, казаха, че изпуснатото количество рутений-106 е значително. Ако заразяване от такъв мащаб стане във Франция, властите биха наредили мерки за опазването на хората, живеещи в радиус от няколко километра наоколо.
От българската НСМОС - Национална система за мониторинг на околната среда, също заявиха, че няма превишени норми за радиоактивност у нас.
Сигурно е само, че изотопът не е изпуснат от ядрен реактор. Рутений-106 не се получава по естествен начин. А при авария биха изтекли и други нуклиди.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни