Притежателите на облигации от Корпоративна търговска банка (КТБ) се подготвят да съдят правителството, ако банката не погаси задълженията си по тях и премине в производство по несъстоятелност, съобщи Ройтерс, цитирайки два източника.
Неизплащането на задълженията (т.нар. дефолт) по емисията за $ 150 млн. изглежда все по-вероятно, след като през юни банката изпадна в ликвидна криза и контролът върху нея беше поет от БНБ, а офисите ѝ - затворени.
Падежът на емисията облигации е на 8 август.
Група облигационери, която включва хедж фондове и институции от САЩ и Европа, е формирала комитет и е наела юридически представител в случай, че правителството поведе КТБ към несъстоятелност, казват източниците.
Един от тях - мениджър на лондонски хедж фонд, казва, че правителството и централната банка са уверили облигационерите, че те ще бъдат предпазени, а парите им - изплатени в пълен размер по време на юнското представяне на държавната емисия еврооблигации.
Неизпълнението на това ще даде лош знак за инвестиционния климат в България и ще повиши цената на следващите международни дългови емисии на българия, казва източникът, пожелал анонимност.
Това, което тези хора не разбират, е че поемат риска да превърнат България в "Аржентина на Европа", казва мениджърът, визирайки новината за втори фалит на Аржентина за последните 12 години.
Ако не платят тези облигации навреме, някои облигационери ще съдят българското правителство за измама и изопачаване на данни, казва мениджърът.
Когато се срещахме с представители на държавата те ни казаха: не се безпокойте, облигациите са наред, обяснява мениджърът.
Дни след затварянето на КТБ българското правителство и централната банка обиколихя няколко европейски града и успяха успешно да пласират облигации за 1,5 млрд. евро въпреки нарастването на проблемите в страната.
Комитетът на кредиторите е формиран и представлява повече от 25% от облигационерите, съобщи втори източник.
От министерството на финансите са отказали коментар.
Според първия източник сумата, която трябва да се плати на облигационерите е малка - между $ 50 и $ 75 млн., защото се смята, че КТБ е изкупила обратно част от своите облигации преди отлива на депозити.
Според него най-доброто решение за КТБ ще бъде банката да отвори врати с гаранции от правителството и Европейската централна банка, както властите направиха в случая с втората банка, която пострада от теглене на депозити през юни (б.ред., Първа инвестиционна банка).
За последната седмица цената на облигациите на КТБ падна с 13 процентни пункта до 30 цента при номинал от долар.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни