Китай дава обещания за инвестиции на балканските държави, потвърждавайки опасенията в Брюксел и влиятелни страни членки от Стара Европа от усилията за разделяне на общността. Поредната среща от формата "16+1" в София тази седмица, точно преди срещата на върха ЕС - Китай по-късно през юли, ще бъде нов показател за амбициите на Пекин в региона на фона на напрежение в отношенията на Европа с Вашингтон и Москва, коментира влиятелното издание Financial Times в публикация по темата.
В София на 6-7 юли ще са лидерите на Албания, Босна и Херцеговина, Естония, Латвия, Литва, Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Хърватия, Черна гора, Чехия и на домакина България. Те ще срещнат с китайския премиер Ли Къцян, който пристига тук с делегация от над 1000 души. Китайският премиер ще се срещне и с президента Румен Радев.
Преди заминаването на Ли Къцян за срещата между Китай и страните от Централна и Източна Европа в София вицепремиерът Ван Чао заяви, че е наясно с безпокойството на западноевропейските лидери и увери в подкрепата на Китай за европейската интеграция, предаде Ройтерс. Той добави, че страната му не се стреми да подкопае устоите на ЕС.
В началото на май т.г. заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев заяви, че "България силно подкрепя инициативата "16+1". От първата среща във Варшава през 2012 г. инициативата се превърна в международна платформа за обсъждане и прилагане на идеи за сътрудничество", каза той след среща с националния координатор на "16+1" от китайска страна.
Китайски пробив в Западните Балкани
Китайските инвестиции в 16-те европейски страни разкриват силен акцент върху балканските държави, които искат да се присъединят към ЕС, сочи анализ на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), базиран във Вашингтон мозъчен тръст, пише FT.
Дипломат от ЕС е заявил, че отговорът на Пекин на опасенията на блока, че форматът "16+1" "изсмуква ресурсите от отношенията между ЕС и Китай", е да реализира годишната среща на върха едва седем месеца след последната в Будапеща.
"Китайската реакция беше да натисне педала на газта - една много типична реакция", коментира дипломатът.
Китайските инвестиции в 16-те европейски страни разкриват силен акцент върху балканските държави, които искат да се присъединят към ЕС, сочи анализ на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), базиран във Вашингтон мозъчен тръст. Над половината - $4.9 милиарда, от общо 9.4 млрд. долара инвестиции в 16-те през 2016 и 2017 г. са били съсредоточени в петте страни извън ЕС - Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия.
Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви днес, че в момента инвеститорският интерес към България е "изключително висок", а на форума "16+" тази седмица в София се очаква "да бъдат подписани "споразумения, договори и меморандуми с Китай". Статистиката на БНБ обаче опровергава Караниколов, тъй като разкри сериозен спад на годишна база на преките чуждестранни инвестиции. Очаква се на форума в София да станат ясни нови подробности относно офертата на китайската държавна ядрена корпорация CNNC към проекта за АЕЦ "Белене", която още преди две години заяви интерес към проекта.
"16+1" е инициатива на предишното китайско правителство, започнала през 2011 година, предшестваща инициативата "Един пояс, един път", чиято цел е да развива сътрудничеството между Китай и 16 страни от Централна и Източна Европа.
Сърбия и Черна гора са в преговори да се присъединят към ЕС, докато Албания и Македония наскоро получиха покана да започнат преговорите за присъединяване от 2019 г. Според анализатори най-малките и най-слабите икономики в групата на 16-те са привлекли най-много инвестиции по инициативата "Един пояс, един път", защото сключването на сделки с държави извън ЕС улеснява Пекин да стимулира по-големи контракти.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни