С 10 гласа "за" и 7 "против" парламентарната комисия по бюджет и финанси прие на първо четене законопроекта за увеличаване на акциза на т.нар. "бездимни" цигари. В комисията бе гласуван първоначалният законопроект, според който акцизът на новото тютюнево изделие, засега продаващо се само от "Филип Морис интернешънъл", ще е същият като на конвенционалните цигари.
Между първо и второ четене обаче управляващите ще направят промени и ще намалят ставката на 40% от тази на конвенционалните цигари. Освен това тя няма да е на база на пакет, както е при тях, а на грамаж - подобно на насипния тютюн.
Председателката на комисията и вносител на законопроекта Менда Стоянова отново изтъкна тезата си, че новият продукт заема все по-голямо място на пазара и със сегашния по-малък акциз, който е на 26% от този на нормалните цигари, държавата ще губи 30 милиона годишно.
"За по-малко от година устройството е увеличило пазара си с 50% и заема 1,3% от бранша. До края на годината ще достигне 1,6%, а догодина 2%. Навлизат и нови такива устройства в други държави. Това показва, че през следващите години ще има рязко повишаване на дела на тези изделия. Това показва, че в бюджета ще се получи дефицит", обобщи тя.
Но призна, че е редно тези изделия да получат ставка на грамаж, не на пакет:
"Тези изделия могат да бъдат в най-различна форма - на капсули, в различни видове опаковки. Могат да бъдат и с течно вещество. За да имаме една ставка за целия тип продукти, тя трябва да бъде на грамаж."
Г-жа Стоянова видно бърка нагреваемите устройства с т.нар. електронни цигари, които са с никотинова течност. Тя подчерта, че една ставка от 40% е съвсем обичайна спрямо останалите страни в Европа:
"Европейската практика показва - средното облагане е 32%, ние сега имаме 26%, намираме се горе-долу в средата. Преди нас са основно западните държави, след нас - източните. В съседните държави е 35%, в Испания и Италия е 50%, във Франция достига дори 67%", обобщи тя.
БСП първи възразиха остро срещу законопроекта по две причини - първо, че това наказва продукт, който може да е по-малко вреден, и второ, че в средата на годината преди приемане на бюджет не се променят данъци и такси.
"ЕС е поръчал специално изследване, отложил е решението си за тези цигари. Защо преди 8 месеца сме приели този закон?", попита Румен Гечев от левицата. "Ако гласувате тези поправки сега, може пак да се съберем тук след няколко месеца."
И подчерта, че има данни за бездимните изделия, които сочат, че са по-малко вредни от конвенционалните цигари. Това даде старт на дълъг спор между ГЕРБ-ери, "патриоти" и БСП-ари за това дали има значение вредността на продукта и дали това е работа на бюджетната комисия, а не на здравната например.
"Имате ли разчети колко милиона ще струва да се лекуват хората, които пушат конвенционални цигари? Трябва да стимулираме употребата на стоки, които да са по-малко вредни. Човекът е по-важен от парите при равни условия", отбеляза още Гечев.
Георги Търновалийски от левицата също отбеляза, че преди 8 месеца, когато е гласувана сегашната данъчна ставка, управляващите са приели тезата, че тези продукти са по-малко вредни. Как за 8 месеца се е променило това, попита той. Стоянова отрече това да е било довод.
Вдигането на акциза ще увеличи и контрабандата, изтъкна той:
"Цените в България ще бъдат много по-високи, което означава, че тези, които търсят това изделие, ще ги търсят в съседните на нас страни - Румъния, Гърция, Сърбия."
Йордан Апостолов от "Обединени патриоти" пък възрази на идеята за намаляване на 40%:
"Настоявам акцизът да остане в този вариант, а не да бъде намаляван. Има едно писмо от Световната здравна организация до Министерството на здравеопазването от 3 юли, в него пише: "Всички форми на тютюн са вредни, включително и нагреваемите форми. Ние приветстваме всякакви действия за увеличаване на тези ставки."
Според него "Филип Морис" от няколко години харчели милиарди, за да "промият мозъците на хората, че тези цигари са безвредни". Всъщност компанията навсякъде посочва изрично, че няма безвредно тютюнопушене и че употребата на IQOS не е безвредна.
Депутатите видно показаха, че не са запознати с продукта, изследванията върху него и изводите от тях, като няколко посочиха, че няма никакви доказателства, че "бездимните" цигари са по-малко вредни. В комисията обаче бяха поканени и представители на три производителя - "Филип Морис", чийто продукт засега е единствен на българския пазар, и "Бритиш Американ тобако" и "Джапан тобако интернешънъл", които имат подобен продукт в други страни.
"Тук става дума за нова категория продукти. Това не са цигари и не са електронни цигари", подчерта представителката на "Филип Морис".
И изтъкна, че до края на 2017 г. има 47 независими от техните изследвания, които потвърждават техните данни. В едно от тях - на комитета по токсикология в Англия, финансирано от държавата, се казва, че тези продукти:
"Намаляват излагането на вредни вещества спрямо нормалните цигари и е много вероятно да намаляват общите рискове за здравето."
Тя изтъкна, че американската Агенция за храните и лекарствата (FDA) не е забранила продукта.
"Става дума за две процедури - едната е за пускане на пазара, втората е дали можем да твърдим, че е с модифициран риск. Двете процедури са в ход, очакваме решение."
Подчерта, че "Филип Морис" вече провеждат клинични изследвания и според едно от тях биомаркерите на хора, спрели напълно цигарите, и такива, ползващи IQOS, са едни и същи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни