Най-висшият съд в Турция е отхвърлил искане църквата "Света София" в Истанбул, превърната в музей, да бъде преобразувана в джамия. Държавната Анадолска агенция съобщи, че магистратите са отхвърлили искането, подадено от религиозна група, поради причини от технически характер - искът бил подаден от сдружение, а не от физическо лице.
Бившата византийска катедрала е превърната в джамия след като османските турци завладяват Истанбул през 1453 г. "Света София“ се използва като джамия в продължение на 482 години, но след разпадането на Османската империя е превърната в музей от републиканските власти през 1935 г., който привлича милиони туристи всяка година.
Но нарастват призивите към правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган да превърне "Света София" обратно в джамия. Самият Ердоган рецитираше молитви в "Света София" преди време.
През 2015 г. пред емблематичната сграда в истанбулския квартал Султанахмет се състояха демонстрации, на които участниците носеха транспарани с лозунги: "Света София" трябва отново да отвори врати като джамия“ и "Нека животът ни бъде пожертван за исляма".
Протестът беше организиран от множество неправителствени организации, сред които и Фондацията за хуманитарна подкрепа. Построената през 360 г. църква е разрушавана два пъти при безредици в Константинопол, а съвременната сграда е изградена между 532 и 537 г. при император Юстиниан I по проект на Исидор от Милет и Антимий от Трап.
В продължение на почти хилядолетие "Света София" е най-големият християнски храм в света. Сега е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Църквата остава център на православното християнство до 1453 г., когато Константинопол е превзет от османската армия, начело със султан Мехмед II. След 916 години е преобразувана в "джамия на победата", символизираща мюсюлманските завоевания. Мозайките й са покрити с мазилка, но успешно възстановени през 20-и век.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни