Официално: правителството се обяви против санкции срещу Унгария. На днешното си заседание членовете на кабинета единодушно са взели решение за изготвянето на позиция срещу предложението Унгария да бъде наказана с отнемане на правото на глас в Европейския съюз. 

За решението, което по-късно се оказа, че е по принцип, съобщиха на брифинг след заседанието на Министерския съвет вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов и министърът на околната среда Нено Димов. Каракачанов написа и във фейбук: 

"Българското правителство ще защити Унгария!

Днес на оперативното заседание на Министерски съвет, което бе свикано по искане на мен в качеството ми на вицепремиер и министър на отбраната и на колегите – вицепремиера Валери Симеонов и Нено Димов - министър на околната среда и водите, българското правителство взе единодушно решение да изготви позиция в защита на Унгария."

 

Иван Димов, медиен съветник на външния министър Екатерина Захариева, уточни пред Клуб Z, че формален текст на решение с формулирана в него позиция правителството още не е приело. 

"На оперативно заседание е проведена дискусия по темата за Унгария по инициатива на вицепремиера Красимир Каракачанов", каза Димов. "Няма прието решение на МС с позиция".

Той поясни, че въпросът за Унгария засега не се обсъжда от Съвета на министрите, за което е необходимо сезиране от ЕК.

"Предстои процедура по законността на решението на Европейския парламент в Съда на ЕС, която се задейства от Унгария", каза Димов. "Приемането на позиция на правителството преди да бъде задействана процедурата по чл. 7  в Съвета на ЕС е преждвременно. Припомняме, че Австрийското председателство на Съвета на ЕС на свой ред поиска правен анализ на процедурата по чл. 7". 

Той добави, че "България винаги е била на мнение, че проблемите трябва да се решават в диалог, като се работи в сътрудничество с Европейската комисия за отстраняването им".

На последната си сесия в Страсбург Европейският парламент гласува доклад, с който даде "зелена светлина" за налагане на санкции срещу Будапеща заради действия на правителството на Виктор Орбан, които нарушават граждански свободи, засягат неприкосновеността на съдебната власт и свободата на медиите. Предложено е Унгария да бъде наказана с отнемане на правото на глас в ЕС (т. нар. член 7 от договора на ЕС, б.р.). 

След гласуването на Европарламента казусът отива в Съвета на ЕС.

Евродепутатите от ГЕРБ гласуваха "против" решението, защитавайки Орбан, както направиха още патриотът Ангел Джамбазки и социалистът Момчил Неков. Въздържа се само Ева Майдел (ГЕРБ/ЕНП), а представителите на ДПС/АЛДЕ, Светослав Малинов ("Демократична България"/ЕНП) и Сергей Станишев (БСП/ПЕС) подкрепиха санкциите.

Утре може да е България

"Не можем да бъдем съпричастни с опитите по обществено мнение да бъдат налагани санкции на която и да е било държава в ЕС. Спрямо Унгария се извършва една репресивна акция, която не почива на аргументи и практически няма никакви сериозни факти, които да бяха изложени в предложението за налагането на санкции", мотивира решението вицепремиерът Валери Симеонов, цитиран от агенция "Фокус".

И допълни, че принос към днешното решение имат и връзките, които България поддържа с българската общност в Унгария, но най-вече "липсата на каквато и да е аргументация по отношение на предлаганото решение".

"Ние не можем да бъдем съпричастни с опитите по обществено мнение да бъдат налагани санкции на която и да е било държава, защото утре тази държава може да бъде и България", категоричен бе Симеонов.

В заключение той изрази убеждението си, че "неолибералният състав на Европейския парламент" към настоящия момент ще бъде сериозно променен в посока участие на много по-широк спектър от патриотични и националистически партии на следващите избори.

"Ние смятаме, че това е нарушение на суверенитета на равноправна страна членка на ЕС. Както днес това се прокарва срещу Унгария и има опити подобни решения да бъдат взети срещу Полша, утре по някакъв повод, ако щете дори и за джендърската конвенция, някой може да предложи подобно решение да бъде гласувано и срещу България", допълни и Каракачанов. 

По думите му това решение засяга суверенното право на всяка една държава да променя своето законодателство и да провежда политики

"Ако това не се харесва на една или друга парламентарна група в ЕП, това си е техен проблем, а не на суверенната държава. Като организация, която защитава националните интереси, ние винаги сме възразявали срещу опитите да се унищожи или да се принизи максимално суверенитетът на страните членки и той да бъде иззет от институции, които на практика никой не е избрал по никакъв начин", коментира още Каракачанов.

Група либерални политици обвиняват

В този дух се изказа и Нено Димов:

"Страните от Централна и Източна Европа имаме сходни проблеми и всеки от нас поотделно е сходна мишена, но заедно бихме могли да отстояваме тези проблеми."

 

"Това може би е ярка проява на нещо, за което говорим от 2014 година – в Европа вече има съвсем ясно видим консервативно-либерален разлом и това вероятно е стартът на кампанията в новата координатна система, която се задава. При всички положения това е много ясно изразено ценностно ниво, което малко има общо с дълбоките базови ценности на Европа, която не трябва да забравяме, че вече 2000 години е християнска и основните ценности на ЕС се надграждат над християнските", допълни екоминистърът.

По думите му не може да се въвежда "репресивна мярка срещу една държава, която групи от либерални политици обвиняват, че се управлявала авторитарно".