Представете си, че ви продават прекрасна къща с един-единствен недостатък - водата идва само от огромен маркуч, минаващ през комина. Маркучът излиза точно в хола, не стърчи, не дразни, но е там. А от горния край е вързан за огромна цистерна с вода.
Собственикът на къщата ви уверява, че маркучът е напълно безопасен. Никога няма да пусне вода, ако не завъртите кранчето точно както трябва. Няма опасност да се изсипе цялата цистерна в хола ви, нищо, че маркучът е една стъпка широк. Освен това никой няма достъп до цистерната, така че не може да смени водата в нея с нещо друго. И т.н. и т.н.
Сериозно, вие бихте ли купили тази къща?
Забележете, никъде не съм казвал, че е евтина.
Вчера всички технологични сайтове избухнаха с поредния гаф на Apple - услугата FaceTime позволява да звъннете на някого с iPhone или iPad и да го наблюдавате през камерата му, без той да е приел обаждането. Това става само като отворите прозореца за „добави човек”, така че софтуерът да се излъже, че става дума за конферентен разговор, и да пусне звука и видеото на всички.
Как една от най-големите софтуерни компании в света допуска толкова елементарен технологичен бъг с най-опасната от гледна точка на сигурността част на смартфона? Много лесно - компанията слабо я интересува.
Няма 100% сигурност на което и да е устройство. Няма защита, която да не може да се пробие или заобиколи. Въпрос е само на желание и нужда.
А истината е, че мнозинството хора не се интересува особено от сигурността си онлайн. Въпреки всички глупости, които натвориха през последните години Apple, Facebook, Google и много други, тези компании продължават да бъдат на върха.
Призивът да се бойкотира Facebook за това, че продава данните ни наляво и надясно, умря в зародиш. Излиза, че да си споделяме онлайн е по-голяма ценност от това да ни пазят личната информация.
Фактът, че смартфоните на стотици известни личности бяха „пробивани” и личните им (най-често голи) снимки бяха публикувани онлайн (т.нар. The Fappening), не смути почти никого.
Съвременното общество си пада по ексхибиционизма. Ние искаме хората да ни гледат онлайн. Да, ако някой от тези случаи ни засегне лично, вече става проблем - но ако засяга всички, се държим, сякаш е нормална част от цената за това да се показваш пред света на живо.
Нормална - не е. Но е неизбежна.
Ако нещо има камера, някой може да гледа през нея. Ако нещо има микрофон, някой може да слуша през него. Ако нещото има интернет, по-горните неща могат да ви се случат навсякъде. Ако има и подръка някой суперкомпютър, може да записва всичките ви данни, и утре да влияе с тях на избори, на геополитиката, на цялостния обществен дебат по всяка тема. Това вече не е въпрос на възможности, а на желание.
Добре дошли в ХХІ век. И честито – купили сте си къща!
-----
* Този материал е създаден по проект "Генерация Z".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни