Заради твърдението, че “Стоян Мавродиев използва КФН, за да репресира “Капитал” и “Дневник”, журналистът Росен Босев е осъден за клевета. А авторът на решението и председател на състава Петя Крънчева присъства в десетки негови публикации на “Капитал”, и то в негативен контекст. И въпреки настояването му, тя не си е правила отвод по делото.
"Всичко това ни кара да смятаме, че осъждането на нашия колега е злонамерен отговор за журналистическата му работа, съдебна репресия срещу свободата на изразяване."
Това се казва в писмо, под което са се подписали всички журналисти на седмичника "Капитал".
Всичко започва през 2013 г., когато “Дневник” и “Капитал” публикуват информация, че бившият председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев е призован по искане на прокуратурата по делото срещу Евелин Банев-Брендо и още четирима подсъдими за пране на пари от наркотрафик. Причината - той е заверявал документи, които са използвани за преводи на пари, предмет на обвинението, припомня „Капитал“.
В решението си съдът, осъдил Росен Босев, не оспорва тези факти и приема, че Мавродиев действително е заверявал документите, чрез които са ставали преводите, но не е имал отношение.
След тези публикации обаче ръководената от Стоян Мавродиев КФН налага безпрецедентни по брой и размер на санкцията наказателни постановления срещу дружества, в които единият от издателите на “Капитал” и “Дневник” е акционер. От седмичника припомнят, че огромна част от 123-те постановления на обща стойност над половин милион лева впоследствие са отменени от съда.
В писмото на редколегията на изданието се посочва, че репресията се засилва след фалита на Корпоративна търговска банка под особен надзор през 2014 г. Тогава “Капитал” и “Дневник” започват да поставят въпроси за бездействието на регулаторите - централната банка и КФН.
Следват също безпрецедентни наказателни постановления на обща стойност 150 хил. лв. срещу “Икономедиа” - дружеството, издател на “Капитал” и “Дневник”. Тезата на комисията е, че двете публикации манипулират пазара.
Казусът привлича вниманието на международни организации, отчетен е от "Репортери без граници" и се споменава в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ.
Присъдата на Росен Босев е заради две негови изказвания в сутрешния блок на Нова телевизия от януари 2015 г.:
"Стоян Мавродиев използва КФН, за да репресира “Капитал” и “Дневник” ."
и
“Г-н Мавродиев има отношение към схемата за пране на пари, по която подсъдим е Евелин Банев. Чрез свои действия той е улеснил изпирането на сума, придобита от наркотрафик”, посочват от „Капитал“.
Двете изказвания са част от разясненията, които Босев дава във връзка с рекордните по размер глоби, наложени тогава от КФН на фирмата, издател на “Капитал” и Дневник” - “Икономедиа”.
„Делото срещу нашия колега беше последното от трите дела, които Стоян Мавродиев заведе срещу журналисти от “Капитал” след техни публични изказвания в същия смисъл. Другите две приключиха с оправдателни присъди. Само по това дело Росен Босев беше обявен за виновен, въпреки че твърденията му се базират на факти, които съдът не оспорва и които са известни на обществото от години“, пишат от „Капитал“.
В рамките на делото Росен Босев настоява и за отвод на съдия Петя Крънчева. От 2007 г. насам той има десетки публикации. В статията от ноември 2010 г. "Технология на подкупа" с автор Росен Босев са публикувани ексклузивно СРС-та от дело за подкуп, в които основни свидетели коментират как съдия Крънчева е взела подкуп, за да освободи Златомир Иванов-Баретата от ареста (Крънчева е зам.-председател на Софийския градски съд по време на ръководството на фамозния екип на осъдената по "Червей" Владимира Янева, б.р.)
В публикацията във в. “Капитал” “Сега или никога” от 16 март 2012 г. с автор Росен Босев се коментира, че изборът на Крънчева е проблемен, дава се пример с конкретно нейно дело и се уточнява, че срещу нея има висяща проверка за антидатиране на съдебни актове.
В друга публикация от 18 май 2012 г., посветена на Евелин Банев-Брендо, в. “Капитал” разкрива съмнителни произнасяния на съдия Петя Крънчева по делото срещу него и групата му (по което Стоян Мавродиев се появява като свидетел). “Капитал” разкрива, че по случая е имало проверка и във Върховната касационна прокуратура.
(Бел. ред . - сред основанията за отвод или самоотвод в чл 29, ал. 2 на НПК четем:... "Не може да участва в състава на съда съдия или съдебен заседател, който поради други обстоятелства може да се счита предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото.")
От "Капитал" посочват, че в случая с Росен Босев делото приключва за четири месеца. А по разпореждане на съдия Крънчева в продължение на няколко месеца журналистът е бил издирван от служители на "Съдебна охрана". Негови близки са били тормозени с посещения и призовки на различни адреси, в които се цитират не текстовете, относими към делото, а такива за тежко умишлено престъпление. При положение че той никога не се е укривал.
Росен Босев ще заведе дело в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
"Недопустимо е наказателни дела срещу журналисти, особено заведени от представители на държавата, да се гледат от съдия, в чиято безпристрастност по отношение на обвиняемия има основания за съмнения", се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ).
От АЕЖ съобщиха, че ще уведомят и международните си партньори за случая и ще поискат от Европейската комисия да му обърне внимание в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни