Белият дом уточни днес, че когато американският президент Доналд Тръмп е казал, че "има колебания" във връзка с търговската война с Китай, той е имал предвид, че би искал да беше повишил повече митата за китайски внос, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Тръмп, който вдигна митата за вносни китайски стоки през изминалата седмица, предизвика изненада на срещата си с британския премиер Борис Джонсън в Биариц, Франция, когато отговори положително на въпроси на репортери дали има някакви колебания по въпроса за китайските мита, уточни Ройтерс.
Преди официалния старт на днешните дискусии на лидерите от Г-7 във френския град двамата ръководители се срещнаха на работна закуска.
Говорителката на Белия дом Стефани Гришам се опита да обясни думите на Тръмп.

"Отговорът му беше до голяма степен разбран грешно. Президентът Тръмп отговори утвърдително, тъй като съжалява, че не е повишил повече митата", посочи тя в съобщение.

Италия предупреди да опасностите от протекционизма

Италианският премиер Джузепе Конте предупреди колегите си от Г-7 днес за опасностите от протекционизма и призова САЩ да не изпълняват заплахата си за налагане на мита на германските автомобили, предаде Ройтерс.

"Тази мярка ще засегне сериозно италианската система, като се има предвид колко свързана е нашата автомобилна система с германската".

Това е казал Конте пред държавните ръководители на страните от Г-7 Конте според италиански представител, който е присъствал на разговорите в Биариц.

Ново търговско споразумение с Япония

Тръмп обяви, че САЩ и Япония са се споразумели принципно за ново търговско споразумение, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Тръмп и японският премиер Шиндзо Абе обсъдиха предложеното споразумение в рамките на срещата на върха на Г-7 днес във френския град Биариц, уточни Асошиейтед прес.
Договорът вероятно ще бъде подписан следващия месец в Ню Йорк по време на сесията на Общото събрание на ООН.
Тръмп каза, че двете страни са се споразумели по всяка точка. Двамата лидери не дават много подробности за споразумението, но САЩ се стремят да увеличат селскостопанския си износ за Япония като говеждо и свинско месо, царевица.
Тръмп каза, че Абе се е съгласил Япония да купува повече американска царевица. Абе отбеляза във връзка с "потенциалните покупки на американска царевица", че те ще се извършват от частния сектор.
Постоянният търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър уточни, че споразумението ще отвори пазари за стоки на стойност 7 милиарда долара, допълва Ройтерс
 

"В света има ракети, момчета..."

Тръмп и Абе обаче изразиха различни позиции във връзка със севернокорейските изстрелвания на балистични ракети с малък обсег, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тръмп, който се хвали с отношенията си със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, каза, че изстрелванията не са в нарушение на никакво споразумение и съответстват на действията на другите.
Вчера Северна Корея за седми път изстреля балистични ракети с малък обсег, откакто Тръмп и Ким се срещнаха на границата между Северна и Южна Корея през юни.
На срещата на върха на Г-7 в Биариц днес американският президент съобщи, че вероятно ще се срещне отново с Ким Чен-ун.
На въпроса дали се притеснява от изстрелваните от Северна Корея балистични ракети Тръмп отговори:

"Не се радвам, но отново повтарям Ким Чен-ун не нарушава американо-севернокорейската договореност".

Президентът на САЩ допълни, че на него не му харесват ракетите с малък обсег и допълни, че много страни извършват изпитания с този тип ракети.

"В света има ракети, момчета, независимо дали на вас ви се нрави това или не", каза Тръмп, предаде ТАСС.

Президентът поясни, че е обсъждал с Ким Чен-ун въпроса за балистичните ракети с голям обсег и Ким не прави изпитания с тях, както и не извършва ядрени изпитания.
Тръмп допълни, че със севернокорейския лидер си общуват и че е получил много хубаво писмо от него миналата седмица. От него ставало ясно, че Ким бил разстроен, че Южна Корея е извършила военни учения.
Същевременно японският премиер Абе заяви, че изстрелванията на севернокорейските ракети нарушават резолюции на ООН.