
Ако бъде съставено нестабилно управление, рискът пред България ще бъде по-голям, отколкото ако се отиде на нови предсрочни избори през януари-февруари 2015 г. Това показва анализът "България след предсрочните парламентарни избори" на Института за дясна политика, който беше представен днес, съобщи Дарик радио. От института призовават да не се прави правителство на всяка цена и да не се страхуваме от призрака на нови избори.
Към съставяне на правителство трябвало да се премине само при пълен консенсус върху приоритетите на бъдещото управление и осигурена стабилна парламентарна подкрепа, която да не включва партиите вляво и партиите, подкрепяли кабинета "Орешарски", смятат от института.
„Има заплаха един кабинет, направен в момента, да се превърне не в правителство на стабилността и реформите, а в правителство на безвремието и на компромиса“, коментира Петър Николов, председател на Института.
Според Тома Биков предсрочни избори през януари-февруари 2015 г. не са най-лошият сценарий, а такъв би бил правителство, което създава усещане, че може да падне всеки момент.
Не била вярна и тезата, че резултатите от изборите ще се повторят.
„Анализът ни сочи, че от 44-тото Народно събрание биха изпаднали поне три формации“, коментира Биков.
Според него едни такива избори биха могли да стабилизират политическата обстановка и да консолидират двата блока - левия и десния. При осемпартиен парламент управление, което извършва тежки реформи, е практически невъзможно, защото се изисква по-сериозна монолитност. Най-сериозното постижение на един такъв кабинет би бил да осигури политическа стабилност в рамките на мандата, коментира той.
Въпросът с излъчването на управление става все по тежък и би могъл да има две решения - през избирателната система чрез засилване на мажоритарния елемент, а вторият, по-радикален - чрез дебат за промяна на конституцията и преминаване от парламентарно към президентско управление, смята Биков. И призова партиите да не създават свръхочаквания.
Ако се стигнело до разпускане на парламента, преди това трябва да се приеме с политически консенсус актуализация на бюджета и да се направят промени в Изборния кодекс, като се замени сегашната система за разпределение на мандатите с метода Д`Онт.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни