Европейските държавни и правителствени ръководители днес ще избират новия "външен министър" на ЕС и вероятно ще наложат нови санкции на Русия заради кризата в Украйна.

Като кандидати за първи дипломат на ЕС, който официално се нарича върховен представител по външната политика и сигурността, в кулоарите на Европейския съвет се споменават италианскатата външна министърка Федерика Могерини, която е социалистка, полският й колега Радослав Сикорски, който е дясноцентрист и българската еврокомисарка Кристалина Георгиева, без партийна принадлежност,  но номинирана от ГЕРБ.

Кандидатът, за когото лидерите постигнат консенсус, ще замести британската лейбъристка Катрин Ащън, която се пенсионира, след края на петгодишния си мандат на първи върховен представител на ЕС.

Върховният представител е по право зам.-председател на Европейската комисия. Затова споразумението за него днес е необходимо, за да може утвърденият вчера от Европейския парламент неин председател Жан-Клод Юнкер да пристъпи към сформирането на своя екип.

Не е сигурно обаче, че днес лидерите ще постигнат съгласие и за другия овакантяващ се висш пост в ЕС - на председателя на Европейския съвет, включващ 28-те държавни и правителствени ръководители. Досега техните заседания ръководеше белгиецът Херман ван Ромпьой, който също се оттегля. 

Мнозинството от наблюдателите смятат 41-годишната Могерини като фаворит за длъжността на върховен представител. Тя е жена и политически представлява основния коалиционен партньор на християндемократа Юнкер в Европейския парламент. Той призова правителствата в ЕС да номинират повече жени за комисари.

Според наблюдателите Федерика Могерини е с най-голям шанс за бъдещ първи дипломат на съюза.

Резерви към Могерини обаче имат Полша, балтийските и други източноевропейски страни заради компромисната позиция на страната й към Русия в кризата с Украйна. Италия, която сега председателства ЕС, заяви, че подкрепя газопровода "Южен поток", който мнозинството страни в ЕС разглеждат като политически проект, предназначен да изолира Украйна.

Радослав Сикорски също има шансове за шеф на европейската дипломация.

Председателят на партията на европейските социалисти Сергей Станишев също заяви, че бъдещият върховен представител на ЕС трябва да е от левицата.

Българското правителство не е обявило официално своята кандидатура за еврокомисар, нито отношението си към Георгиева, която сега отговаря за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и отговора на кризи. 

Като най-вероятен приемник на Ван Ромпьой мълвата сочи министър-председателката на Дания Хеле-Торнинг Шмидт, също социалистка. Твърди се, че резерви към нея има Франция, защото Дания не е член на еврозоната.

Хеле Торнинг-Шмидт е сочена като най-вероятен председател на Европейския съвет.

Ако Могерини и Шмидт заемат споменатите длъжности, на върха на ЕС ще се окажат трима социалисти заедно с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц (Германия), което би нарушило политическото равновесие. Първа на европейските избори излезе дясноцентристката Европейска народна партия.

Като други претенденти за длъжността на Ван Ромпьой европейските медии досега посочиха ирландския министър-председател Енда Кени, доскорошния италиански премиер Енрико Лета и президентката на Литва Далия Грибаускайте.

Според изтекла в медиите чернова на заключителен документ на срещата лидерите трябва да се споразумеят ЕС да замрази кредитирането от Европейската банка за възстановяване и развитие и на Европейската инвестиционна банка за проекти в Русия като нова стъпка в санкциите срещу последната заради кризата в Украйна.

Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън също подчерта, че страната му работи заедно с ЕС за налагане на нова серия санкции.
Украинският президент Петро Порошенко призова западните съюзници да засилят натиска си върху Москва, която той обвинява, че въоръжава сепаратистите в източна Украйна, които се сражават с правителствените войски.