"Няма никаква причина да се оттеглям, особено 10 дни след като съм удовлетворен от един изключително успешен за България проект - примерно интеграцията в Банковия съюз и приближаването до еврото."

Това заяви пред парламента финансовият министър Владислав Горанов, като допълнително усложни ситуацията със своята оставка. А сюжетът е достатъчно объркан - след като през миналата седмица премиерът Борисов му я поиска заедно с тези на вътрешния министър Младен Маринов и на икономическия Емил Караниколов заради това, че в публичното пространство били свързвани с депутата от ДПС Делян Пеевски. Решението било взето след обсъждане с областните координатори на ГЕРБ. 

И тримата министри декларираха моментална готовност да се оттеглят. Буквално на другия ден стана ясно, че оставките се отлагат, но не се оттеглят - за след вота на недоверие. Последва защита на министрите от коалиционните партньори. Така ремонтът на кабинета - поне по отношение на тримата споменати, остана на нещо като полусъединител - хем ще има оставки, хем няма да има. 

Днес обаче Горанов като че даде да се разбере в изявления, че май ще остане в правителството:

"Ако смятате, че това, което изброих, е провал на политиката или фискалните показатели в последните години, това значи, че би трябвало да има претенции към мен. Аз не намирам такива основания."

След което обясни, че няма никаква идея защо хората го "пришиват" към ДПС. Искал конкретни примери в политиката или законодателната дейност, които можели да послужат като индикатор за такива връзки.

"В действителност много пъти съм искал подкрепата на парламентарната група на ДПС по теми, по които имаме общи идеи. Няколко пъти са ми помагали при запазването на досегашния данъчен модел."

Какво казаха другите министри 

Проблеми с подаването на оставка нямат и другите министри, които днес говориха пред парламента, но всички са на мнение, че такава не трябва да се дава. Всички вкупом застават и зад гърба на премиера. 

"Исканията на протестиращите са много - смяна на Конституцията, смяна на правителството, смяна на Народното събрание. Само президента не го сменят, всички друго могат да сменят в държавата", обяви Емил Димитров-Ревизоро, коментирайки протеста. Пред бТВ той допълни, че "не може 3000 души" да определят бъдещето в държавата.

Емил Караниколов пак повтори, че ще си даде оставката, но ако му бъде искана отново. 

Единствено според военния министър Красимир Каракачанов всичко било възможно, имало много варианти, но и много неща, които трябвало да се свършат. Разговори за промени сега нямало, щяло да има обаче - след вота на недоверие.

В общия тон и тезата "имаме много работа" влезе и здравният министър Кирил Ананиев. И той бил готов с оставката, но това кой ще си отиде не било важно. 

Една от "звездите" на сегашния кабинет - правосъдният министър Данаил Кирилов - отказа да прави прогнози за бъдещето на правителството, но обясни, че очаква да продължава да бъде част от него. 

И в допълнение заяви, че стриктно спазва забраната на Бойко Борисов и вече не пуска статуси във фейсбук.