
Служебният министър на икономиката Кирил Петков уволни днес двама от членовете на Надзорния съвет на Българската банка за развитие. Това са Митко Симеонов и Велина Бурска, които станаха известни с опитите си да блокират достъпа до информация за големите кредитни експозиции на банката.
Поводът за отстраняването им е, че се отказаха днес да се срещнат с министър Петков, принципал и фактически собственик на капитала на банката. На предварително обявеното изслушване се появи единствено Стамен Янев, който е в НС като представител на министерството.
"Нямам друг избор. От днес по мое нареждане Митко Симеонов и Велина Бурска са уволнени. След днешна дата за всяко свое действие те ще носят съдебна отговорност. Законът ми го позволява", заяви министърът.
Истинската смяна на ръководството обаче ще се състои едва след като БНБ одобри рокадата. Докато това стане, Надзорния съвет няма да работи, закани се Петков и допълни, че ще следи дали двамата няма да опитат да вземат някакви решения през това време.
Министърът предлага местата на Бурска и Симеонов да бъдат заети от Васил Щонов и Валентин Михов. Михов има значителен опит в ръководството на банки. От 1999 до 2008 г. е консултант и младши партньор в МакКинзи и е ръководил проекти в най-големите банки в България, Германия и Русия. В периода 2008 – 2017г. той е бил на висши ръководни длъжности в банки в Австрия, България, Германия , Русия , Украйна, както и в редица страни в Източна Европа. От 2018 г. отново консултира банки и компании. Завършил е МГИМО, международни икономически отношения и е магистър по бизнес администрация от ИНСЕАД.
Васил Щонов е професионалист с богат опит в банковото дело, телекомуникациите и енергетиката. Има солиден опит в американски фонд за рискови инвестиции в малки и средни предприятия в Лос Анджелис (2017-2020), във водещата консултантска фирма Маккинзи като младши партньор, където е ръководил екипи по анализ и управление на големи търговски банки в България (2004-2008) и в инвестиционна банка Беър Стърнс в Ню Йорк (1998-2001).
Бил е в борда на директорите на Близу (2010-2014). Служебен министър за енергетиката и икономиката в правителството на проф. Близнашки през 2014 г.
Образован е в най-добрите американски университети, Уортън (финанси) и MIT (Масачузетския Институт по технологии, Мастерска степен по финанси).
"Пълно безобразие"
Изслушването на Стамен Янев потвърди това, което на практика отдавна се знае. Контрол върху банката не е упражняван, а Управителният съвет, контролиран допреди година от Стоян Мавродиев, не е предоставял никаква информация на Надзорния съвет за сключените кредити.
"Това е напълно шокиращо", възмути се министър Петков, поради простият факт, че именно Надзорният съвет е очите и ушите на принципала и има право на всякаква информация.
"Всяко искане за информация се приемаше с колебания и твърения, че документите не са изготвени", обясни Янев.
Оказа се също, че одитният комитет, който вчера бе сменен от Петков, така и не е одитирал нищо през времето, в което Янев е бил в банката - или малко по-малко от една година.
Генералният извод, който може да бъде направен е, че Надзорният съвет не е бил Надзорен и реално не е извършвал никакви контролни функции, а банката е била управлявана на самотек от УС.
Самият Петков обясни, че вече има и фактически данни, които могат да свържат два от големите кредита с Делян Пеевски и Румен Гайтански - Вълка. Последната информация към него пък показала наистина шокиращи числа - от 1,9 млрд. лв. раздадени към частни клиенти, до 1,8 млрд. лв. от тях са само за първи 20 най-големи кредитополучатели.
Може би най-важната новина от днес обаче е фактическото преминаване към реформа. Кирил Петков и подопечното му министерство вече са внесли предложение за промени в Устава на банката, които да гарантират, че максималният кредит, който може да бъде отпуснат, да бъде в размер на 5 млн. лв.
Гледайте изслушването тук:
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни