Не съм абсолвент на университета Алпе Адрия в Клагенфурт, а специализант със защитен научен проект там. Това каза пред БТА номинираният от "Има такъв народ" за министър-председател Пламен Николов.
По-рано днес се появи публикация в клагенфуртския вестник "Клайне цайтунг", свързана с образованието на Пламен Николов в Австрия.
Авторът на статията, който е ръководител на икономическия отдел на вестника, твърди, че Пламен Николов не е бил възпитаник на университета, съдейки по официална информация, получена от д-р Анегрет Ландес, завеждаща отдела за връзки с обществеността на университета Алпе Адрия в Клагенфурт.
Николов обаче твърди, че е редно запитването от австрийска страна, да бъде отправено не към университета в Клагенфурт, а към австрийското Министерство за образование, наука и култура, тъй като става въпрос за научен проект "Феноменологията и фазите на преживяване при възприемането на субективното време".
"Благодарение на него съм защитил своя дисертационен труд пред ВАК", поясни Николов.
Проектът, чиято снимка Николов изпрати, е послужил за защита на докторската му теза в България.
Николов коментира, че именно австрийското министерство е присъдило стипендията "Ернст Мах", а университетът в Клагенфурт просто е бил мястото, където реализира своя научен проект.
Той уточни, че докато е бил там, е ползвал библиотеката и научния ресурс на тримата професори, които са били споменати и по време на пресконференцията. Двама от тях са още живи и здрави, посочва Николов, визирайки имената на Manfred Moser, Michael Polemis. Николов благодари за подкрепата им.
Именно посредством реализацията на проекта, Николов защитава и дисертационния си труд пред Специализирания научен съвет по философия към Висшата атестационна комисия /ВАК/ към МС на Република България.
Николов припомни, че докторските степени тогава са се присъждали от ВАК, а само аспирантурите са се водили към някакво научно звено - университет или академия.
"В този смисъл аз съм аспирант на СУ, но доктор на ВАК", уточни Николов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни