Всички ръководители на ведомства и държавни предприятия с лоши финансови резултати и ниско качество на работа трябва да бъдат сменени, за да се случи реформата в сектор "Транспорт". Това заяви пред БНТ транспортният министър Николай Събев.
Коментарът му е по повод освобождаването от длъжност на управителя на БДЖ "Пътнически превози" ЕООД Любен Нанов, което се случи вчера на извънредно заседание на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, свикано по нареждане на Събев.
В "Денят започва" транспортният министър обясни уволнението на Нанов с лошите финансови показатели на дружеството. Сред мотивите за отстраняването му са и констатираните от служебния министър на транспорта Христо Алексиев нарушения в изпълнението на ремонтните програми на мотрисите и вагоните. Събев допълни, че служебният министър вече е предал цялата информация на разследващите органи. По думите му "нарушенията са очевидни".
(Както Клуб Z писа, прокуратурата неотдавна събощи, че се сезира по куп сигнали с документи подадени от служебните министри - досега резултати не са известни, б.р.).
В ефира на БНТ Събев днес допълни, че ще има още оставки заради лоши показатели на някои дружества. За овакантените ръководни позиции пък ще се търсят хора с опит и силна мотивация.
"Ръководители, чийто ведомства и предприятия са с лошо качество на управление и резултати, не трябва да чакат да им се иска оставката." - каза Събев - "Всички тези, които могат и имат качества да правят реформи, а също и имат мотивация и силно желание да го направят - само такива хора ми трябват."
Според него основният проблем в БДЖ не е намалелият пътникопоток заради пандемията, а това, че железниците не могат да предложат сериозна оферта на пътниците.
"БДЖ се ползва в момента основно от социално слаби, студенти и пенсионери. Останалите предпочитат да пътуват с автомобила си. Ние трябва да предложим такива условия на българския гражданин да пътува, че той да търси този вид транспорт", каза той.
Събев изтъкна, че ще работи за цялостно подобряване на качеството на транспортната система в България.
В проектите за подобряване на транспортната инфраструктура ще влязат големите градове от Северна България като Русе, Видин и Плевен.
От ГКПП "Дунав мост" започва и проект за облекчаване на трафика през граничните пунктове. В момента, в който той даде резултати, ще се приложи и на останалите гранични пунктове включително и по южната ни граница.
Работата по възстановяването на полетите София-Русе е свършена на 99% от служебния министър на икономиката Даниела Везиева, изтъкна Николай Събев. Все още обаче има различни обществени настроения по повод това дали имаме нужда точно сега от летище в дунавския град. Затова предстои обществено обсъждане по въпроса, след което министър Събев се надява хората да се убедят, че има нужда от развиването на всички видове транспорт.
Транспортният министър увери и че ще следи от близо работата на концесионера на Летище София. Ако има нарушение на обществения интерес, властите ще пристъпят към действие.
Работи се и за реформа в "Морска администрация" след случилото се със заседналия кораб "Вера Су". В момента се изготвят конкретни мерки, които да гарантират че България няма повече да изпада в подобна ситуация, в каквато се намираше с бедстващия кораб, коментира още Николай Събев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни