Делото за водната криза в Перник тръгва по същество. Това стана, след като съдът провете т. нар. разпоредително заседание. Но за решението му научаваме от... спецпрокуратурата.
Подсъдими по него са бившият министър на екологията Нено Димов (който е подписвал графиците за водоподаване към "Стомана" и местната Топлофикация) и Севделина Ковачева - тогавашен временен кмет на миньорския град (затова, че не е въвела воден режим).
Това е трети мъчителен опит на делото да тръгне по същество. Предишният път бе през декември, когато се разбра, че евентуалните потърпевши от деянията - МОСВ и ВиК Перник изобщо не се явяват като частни ищци.
Отсега любопитство буди фактът, че обвинението срещу Нено Димов е за безстопанственост. А става въпрос за ползвани обеми вода, които не са разпилени, а "Стомана" и Топлофикация-Перник са си платили.
Ето и днешното съобщение на спецпрокуратурата:
Съдебният процес срещу бивш министър и и. д. кмет за водната криза в Перник през 2019 г. започва по същество на 3 май 2022 г.
Съдебният процес срещу бившия министър на околната среда и водите Н.Д. за водната криза в община Перник през 2019 г. започва по същество на 03.05.2022 г., реши състав на Специализирания наказателен съд в разпоредително заседание на 14.03.2022 г.
Съдът прие, че в хода на досъдебното производство не са допуснати процесуални нарушения, които накърняват правата на обвиняемите.
Според Специализирана прокуратура от събраните доказателства са налице разумни основания за извода, че бившият министър на околната среда и водите в периода от 01.04.2019 г. до 19.11.2019 г. евентуално е проявил умишлена безстопанственост, като с действията си е довел до разпиляване на имущество, публична държавна собственост - вода за питейно-битови нужди от язовир "Студена" в размер на 1 025 303 куб. м на стойност 1 901 937,06 лева. В условията на недостиг на питейна вода за жителите на общината е било разрешено водоползването за промишлени цели от търговските дружества "Стомана Индъстри" АД и "Топлофикация Перник" АД.
По отношение на бившия и.д. кмет на община Перник С.К. са събрани достатъчно доказателства, които дават основания за извода за евентуално извършено длъжностно престъпление през периода октомври-ноември 2019 г. - след като е била уведомена писмено от управителя на ВиК-Перник за силно намаляване на дебита на водоизточниците, не е предприела действия (издаване на заповед) за въвеждане на режим на водоползване в общината.
В хода на досъдебното производство са разпитани 156 свидетели, изготвена е деветорна техническа експертиза, събрани са над 40 000 страници доказателства.
Решението на съда в разпоредителното заседание не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Апелативния специализиран наказателен съд.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни