ЕС иска да изключи руските компании от всякакви обществени поръчки в страните членки. Трябва да бъде забранен вносът на въглища от Русия и достъпът на руски кораби до пристанищата в Съюза, както и да спре износът на алкохол от Европа за страната.
Това се съдържа в петия пакет от санкции, предложен днес от Европейската комисия. Той бе огласен от нейния председател Урсула фон дер Лайен.
Пакетът бе обсъден на Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Люксембург.
Причина за новите мерки са разкритията за жестокостите на руските войници в киевското предградие Буча. Такива зверства не могат да останат без отговор, категорична е Фон дер Лайен..
Пакетът се състои от шест стълба.
1. Забрана на вноса на въгликща от Русия, който възлиза на 4 милиарда евро годишно. Така ще бъде прекъснат още един източник на приходи;
2. Пълна забрана за трансакции на 4 руски банки – сред които ВТБ. Те представляват 23 на сто от пазарния дял на банковия сектор в Русия. Така ще бъде отслабена още повече финансовата система на Кремъл;
3. Забрана за влизане в пристанищата в ЕС на руски кораби и съдове, стопанисвани от руски оператори. Ще бъдат допускани някои изключения за селскостопански и хранителни продукти, хуманитарни помощи и енергия. Ще бъде предложена забрана и за руски и беларуски сухопътни транспортни оператори. Така руската индустрия ще бъде лишена от възможността да се сдобива с основни стоки;
4. Целеви забрани за износ на стойност 10 милиарда евро, засягаща сфери, в които Русия е уязвима. Това включва квантови компютри, високо технологични полупроводници, но също така важно машинно и транспортно оборудване. Така ще бъдат отслабени технологичната база и индустриалният капацитет на Русия;
5. Специфични допълнителни забрани за внос на стойност 5,5 милиарда евро. Целта е да бъдат прекъснати паричните потоци към руските олигарси. Мерките ще засегнат продукти от дървесина до цимент и от морски храни до алкохолни напитки.
6. Ще бъдат предприети изключително целеви мерки като забрана за руски компании да участват в обществени поръчки в страните членки на ЕС или да бъде изключена всякаква финансова помощ – европейска или национална – за руски обществени органи. Това се прави, защото парите от европейските данъци не могат да отиват по никакъв начин или форма в Русия.
Отделно ЕК ще предложи допълнителен списък от лица. Същевременно Брюксел работи върху допълнителни санкции, включително върху вноса на петрол.
България подкрепя санкциите
България подкрепя санкциите срещу Москва и в същото време настоява да се наблюдават и анализират всички последици от тях.
Това заяви вицепремиеръът и министър на финансите Асен Василев на заседание на Съвет „Икономически и финансови въпроси“ в Люксембург.
Българската банкова система не е изложена на риск от финансовите санкции, доколкото тя има ограничени отношения с руската банкова система, допълни Василев.
В заседанието чрез видеовръзка участие взе и украинският финансов министър Сергий Марченко.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ще познаете Главчев по делата му
- "Българският проектозакон за чуждестранните агенти е подобен на руския. Даже на места стига по-далеч"
- Изстреляни от Русия севернокорейски ракети са съдържали компоненти, произведени в САЩ и Европа
- Френският външен министър: Ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било самозащита
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни