България се качва с 21 места в годишната класация за свобода на словото на "Репортери без граници". Тя заема 91 място в тазгодишния индекс и така регистрира значително подобрение на позицията си в сравнение с миналата година, когато беше № 112 (преди това няколко година твърдо стоеше на №111).

За последен път страната ни е била под №100 през 2013 година.

Тази година в методологията на индекса са били включени пет нови индикатора, отбелязват от организацията. Това са политически контекст, законодателна рамка, икономически контекст, социокултурен контекст и сигурност.  Сравнението с позициите от предишната година трябва да бъде правено с внимание, предупреждават от организацията. Класациите от 2013-2021 г., използвали досегашната методология, са отделени от тазгодишната.

България не само се изкачва в класацията, но вече не е и на последно място сред страните от ЕС. Заради убийството на криминалния репортер Йоргос Караивас през април 2021 г., Гърция пада от 70 до 108 място и измества нашата страна като последна в съюза.

Молдова (40 място) и България (91 място) отбелязват значителен напредък благодарение на смяната на правителствата и надеждата, която тази смяна носи за подобрение на ситуацията. Макар много медии в тези страни да продължават да бъдат собственост или контролирани от олигарси, отбелязват от “Репортери без граници”. 

 
Първите три места в индекса за тази година се заемат от Норвегия, Дания и Швеция.
В топ 10 са още Естония, Финландия Ирландия, Португалия, Коста Рика, Литва, Лихтенщайн.

Информационният хаос и дезинформацията подхранват международното напрежение и разделенията в обществата, заявиха неправителствената организация при обявяването на индекса си за свобода на медиите за 2022 година, предаде Франс прес.

Според "Репортери без граници" в 73 процента от 180-те страни, които са включени в индекса, положението със свободата на словото е "много тежко", "трудно" или "проблематично". Макар тази пропорция да е същата като през миналата година, броят на страните, в които ситуацията е "много тежка", достига тази година рекордните 28. Само в 8 страни ситуацията е "добра" - за сравнение, тези страни миналата година бяха 12.

От 1 януари 2022 г. са убити 24 журналисти и 1 медиен служител. В затвора са 461 журналисти и 19 медийни работници.

"Репортери без граници" отбелязва, че се наблюдава поляризиране на две нива - между отделните държави и вътре в самите държави. Според неправителствената организация това се дължи на засилването на дезинформацията в демократичните общества и на контрола върху медиите, който упражняват авторитарните режими.

Руското нахлуване в Украйна е илюстрация за поляризирането, тъй като изпращането на войски от Москва в Украйна е било предшествано от "пропагандна война". Русия заема 155-о място от общо 180 страни в индекса.

Китай, който е класиран на 175-о място, "използва законодателния си арсенал, за да контролира населението си и да го изолира от останалия свят", отбелязва "Репортери без граници".

Вътрешното поляризиране засили социалното и политическо напрежение в САЩ (които са на 42-о място в индекса) и във Франция (която е на 26-о място), която въпреки всички неблагоприятни фактори подобри резултата си с осем позиции в сравнение с класацията от миналата година, отбелязва Франс прес.

По традиция индексът на "Репортери без граница" се обявява на 3 май, когато професионалната журналистическа общност по целия свят отбелязва Световния ден на свободата на печата. Анкетата ще бъде отворена за попълване в продължение на един месец – до 5 юни 2022 г.