Газът може да поевтинее с 45% през ноември. Това съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева по време на откритото заседание на КЕВР, на което беше обсъдено новото ценово предложение на националния доставчик за следващия месец.
Предложената пред регулатора цена е 130 лв. за мегаватчас, при 233 лв. през октомври.
Клуб Z припомня, че на свой ред октомврийската цена бе с повече от една трета - 34 % по-ниска от предходния месец
Причините за драстичното поевтиняване са намалените цени на международните борси и стартът на интерконектора с Гърция, по който страната ни получава пълните договорени количества азерски газ.
Газохранилището в Чирен е запълнено на 88% като към 1 ноември се очаква то да бъде запълнено на 90 на сто от обема си, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов, цитиран от БНТ.
Освен запазване на слотове за втечнен газ на гръцкия терминал Ревитуса, "Булгаргаз" участва на търгове за терминали в Италия и Турция, за да се осигурят доставките за 2023, заяви още Деница Златева.
"Булгаргаз" посочва, че в резултат на проведения търг са осигурени необходимите количества природен газ за месец ноември, поради което дружеството е взело решение обявеният от него търг за тръбен газ да не включва ноември, цитира БНТ.
Клуб Z припомня, че при встъпването на служебното правителство на Румен Радев бе обявено, че в енергетиката то е заварило "хаос и разруха". Както и че продължаваме да пишем писма на "Газпром" всеки ден.
Още в първите си дни то отказа 6 от 7 танкера с втечнен американски природен газ, които бяха договорени от предишната власт.
Същевременно в интервю пред БНТ тази сутрин служебният министър на икономиката Никола Стоянов каза, че инфлацията у нас е овладяна в голяма степен и че се застъпва компенсациите за тока за бизнеса да останат.
Той посочи като пример, че след пиковите инфлационни стойности от септември очаква по-добри показатели през октомври и заради успокояването на цените на енергоносителите.
В ефира на "Денят започва" Никола Стоянов призова компенсациите за тока да бъдат продължени до края на 2023 година.
"Помощите за бизнеса трябва да продължат и те не са просто да се помага на бизнеса, а за да е конкурентен нашият бизнес.
Защото и другите държави помагат на техния бизнес, трябва и ние да помагаме и сега имаме шанс да завземаме пазарен дял на много пазари, тъй като в Европа затварят компании заради липсата на енергия, светът ще се преструктурира икономически, а ние имаме шанс", каза Стоянов.
Според него обаче компенсациите не трябва да се изплащат на всички компании, а само на тези, в които стойността на енергията формира голяма част от разходите им за продукцията.
"Има компании, които - да, ползват скъп ток, но и цените на стоките им са се вдигнали на международните пазари и те реализират свръхпечалби, а ние има помагаме", поясни той.
Относно държавната помощ от 25 стотинки за литър гориво, Никола Стоянов заяви, че тня ще продължи докато свършат средствата, отделени за нея. Оттам нататък е решение на парламента дали ще бъдат отделени нови средства или не.
"Аз лично се надявам да паднат цените на горивата и тази мярка да се обезсмисли. Да, тя свърши хубава работа през лятото, но времената се променят. Хубаво би било бюджетът да си я спести", посочи той.
Той защити предложението на служебното правителство за удължаване на Бюджет 2022.
"Идеалната ситуация е да имаме редовно правителство с бюджет, какъвто го вижда то, отразяващ политиките, които залага това правителство. Сега обаче трябва да внимаваме да не счупим държавата", изтъкна той.
Ако Народното събрание одобри изпращането на военна помощ за Украйна, страната ни би могла да изпрати ново производство чак след няколко години, защото към момента всичките ни компании имат договори и пълен производствен план за 2-3 години напред, каза още Никола Стоянов. Той допусна, че е възможно българско ново оръжие да достига до Украйна през трети държави.
Министерството на икономиката работи по развитието на две индустриални зони, за които да бъда привлечени инвеститори, които да ползват ресурсите у нас.
"Искаме да нанесем карта на природните богатства и карта на предприятията, които ги обработват. Ще добавим и жп картата и карта на безработицата по региони, така че да идентифицираме две индустриални зони, които ползват метали", обясни той.
Работи се и по промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които да създадат условия за привличането на по-малки инвеститори в по-малките населени места.
"Ако всяка година в град като Видин успяваме да привлечем 3 компании с по 70-80 места и това продължи като устойчива тенденция, ви гарантирам, че до 5 години много хора ще се върнат по родните си места", заяви Стоянов.
Водят се разговори със Саудитска Арабия за сътрудничество в минния и живитновъдския сектор, разкри още той.
Според Никола Стоянов световната икономика в момента се преструктурира и България е в изгодна позиция с шансове за икономически скок.
Още по темата
- Киев обвини Русия в екзекуция на петима украински военнопленници
- Вече и открито: унгарската петролно-газова група МОЛ иска да купи "Лукойл"
- "Фицо каза "не". Киев обвинява Словакия, че се облагодетелства от руския газ
- Кораб в Керченския пролив изпрати сигнал за бедствие заради липса на храна и заплати
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни