
"100 въпроса за тоталитарната държава." Така се казва проектът на Клуб Z. Какво обаче се разбира под тоталитарна държава, тоталитарен режим, тоталитаризъм?
Най-общо това е държава, която обхваща, контролира всичко като (почти) унищожава сферата на частното, личното, стъпква изцяло идеята за човешки права и свободи, свободен пазар. Това е режим, който съществува на основата на омразата и взаимното противопоставяне, за него е много важно създаването на ВРАГ. Както и постоянното състояние на "борба" срещу този враг. Тази борба е расова (при Хитлер) и класова (Сталин).
Тоталитарната държава се характеризира със силна централизация на властта, еднопартийна система, партия и държава стават едно, има детайлно йерархизирана система за управление с пирамидална структура. Като се предполага, че решенията се вземат от колективен орган на ПАРТИЯТА-ДЪРЖАВА, но начело винаги има един човек, към когото целенасочено се развива КУЛТ към ЛИЧНОСТТА. Законодателната, изпълнителната и съдебната власт са изцяло подчинени на решенията на партията и нейния водач.
Подчинението се осигурява със силен и голям репресивен апарат, в който важно място заемат тайните служби и мрежата от доносничество и взаимно наблюдение и контрол. В репресивната система, която налага волята на режима със сила и тормоз, ключова и е армията - голяма, акцент има върху въоръжаването и полувоеннизирана система за подготовка на населението.
Най-зловещите форми на репресии са ЛАГЕРИТЕ на смъртта, в които са избити милиони хора - концлагерите на нацистка Германия, ГУЛАГ - в СССР. Друго характерно понятие е ТЕРОР.
Идеологияга е един от крайъгълните камъни на такъв тип режим – независимо от конкретните ѝ характеристики, като тя обхваща всеки елемент на съществуването на хората. Има своите изражения в начин на живот, организации, език, облекло и най-вече мисленето. Пропагандата е много важна за налагането и утвърждаването на такъв тип режим. Едно от мощните начини за налагане на пропагандата и насаждане на индокринацията е чрез средствата за комуникация – които са напълно унифицирани и предаващи посланията на управляващия режим. Тук влиза в сила и друго типично понятие за тоталитарна държава – ЦЕНЗУРАТА – няма различни гледни точки, няма свобода на изразяване.
Икономиката също е централизирана – планова, без конкуренция и не следва икономическите закони на свободния пазар.
Христоматийните примери за тоталитарната държава са нацистка Германия и СССР – в крайната си форма при Сталин . В днешно време за пример за такава държава може да се приеме Северна Корея.
Всъщност обаче терминът се появява в друг сочен за тоталитарен режим – фашистка Италия на Мусолини. Понятието „тоталитаризъм“ възниква след Похода към Рим на 28 октомври 1922 година, с който фашистите взимат властта в Италия – техните противници от левицата започват да го използват, подчертавайки стремежа им за пълен контрол над обществото. По-късно самите фашисти възприемат това наименование, като го употребяват в положителен смисъл. Някои изследователи говорят при фашизма за недовършен тоталитаризъм.
В теорията тоталитаризъм в някакъв момент се налага като обобщаващ термин за леви и десни режими, които обаче имат много по-общо помежду си, отколкото чрез традиционна поляризация комунизъм-фашизъм.
Когато дефинира и описва тоталитаризма Хана Аренд се концентрира върху тоталния терор като негова същностна черта. По-късно обаче Збигнев Бжежински и Карл Йоахим Фридрих, които развиват по-завършен модел, извеждат няколко характеристики на подобни режими:
Тоталитаристка, основополагаща идеология
- Еднопартийна система, масова партия, начело на която е фигура на диктатор;
- Система на терор. Насилие. Много важна е ролята на тайната полиция;
- Правителствен монопол над военните, икономическите, културните и информационните структури на обществото.
Според Хари Екстайн и Дейвид Аптър тоталитаризмът „премахва всички граници между държавата и обществените групи, дори държавата и индивидуалната личност“.
Карл Попър вижда наченките още в Платоновата държава.
За немалко учени тоталитарната държава е рожба на модерността, отново предизвикана като последица от сложните първи години на 20 век и Първата световна война.
Режимът в България- НРБ
В България (Народна република България) може би по-скоро може да се говори за хибриден режим – нещо между тоталитарно и авторитарно управление, но с превес на второто. Смъртта на Сталин през 1953 г. носи облекчения, поне по отношение на тоталния терор и масовото избиване на хора. Отражение това намира и в България, която неслучайно до 1989 г. е наричана най-верният сателит на Съветския съюз. Сателитният тоталитаризъм в България е в периода в първите години след 9 септември 1944 г. - първо управлението поема Георги Димитров (от 1946 г. е министър-председател, председател на комунистическата партия като се унищожават и последните остатъци от опозиция), линията на репресии продължава и при Вълко Червенков.

През 1947 г. с помощта на СССР комунистическата партия преминава към установяване на тоталитарен контрол над държавната власт (пълен политически контрол, политическа диктатура) на основата на Наредба-закон за защита на народната власт започва преследването на политическата опозиция. Водачите но опозицията са хвърлени в затвори и лагери, а самите партии – закрити. И при Димитров, и при Червенков е много силен култът към личността. Още преживе "вождът и учителят на българския народ", "героят от Лайпцигския процес" и т.н. се сдобива с град, кръстен на него - Димитровград, а след смъртта си се сдобива с мавзолей в центъра на София, където мумуфицираното му тяло е изложено за поклонение на масите.
След Априлския пленум през 1956 г. идва ерата "Тодор Живков", като уклонът е повече към авторитарно управление.
Така или иначе основните характеристики на функциониране на държавата са:
Партийна система – БКП, БЗНС (казионно и присъдружно и напрактика придатък на БКП, съвсем формално съществува отделно) и ОФ (някаква остатъчна абревиатура от обединението след 9 септември 1944 г., също казионна организация, обществено-политическа). БКП има строга йерархична структура начело с Политбюро на ЦК на БКП и генерален секретар. Идеологическата „промивка“ започва с детски и младежки организации – чавдарчета, пионери, Комсомол. Съответно между партийната вихрушка с клановете ѝ, и обикновените хора в държавата се оформя пропаст. Т. нар. партиен и държавен елит, който е силно облагодетелстван, става известен и като номенклатура.
Управлението на държавата е сраснало с партийната власт. Разделение на властите на практика е твърде условно като крайните решения се вземат от органите на БКП. Има Държавен съвет и парламент, който не е постоянно действащ орган, Министерски съвет, народни съвети (на местно ниво). Съдебната власт е по съветски образец, отново конците се дърпат от партията-майка.
Планова икономика, в селското стопанство – т. нар. ТКЗС-та.
Всемогъща Държавна сигурност – тайната полиция – с разклонена система от доносници, агенти и т. н., на различни нива и във всички сфери на обществения живот. С отварянето на досиетата след промените през 1989 г. оплетени - доброволно или не, в мрежите на ДС се оказват популярни имена, както и сериозни авторитети - учени, преподаватели, писатели и т. н.
Армията: още след Деветосептемврийския преврат Българската комунистическа партия полага специални усилия да постави въоръжените сили на страната под свой непосредствен контрол. Първоначално те са реорганизирани по съветски образец с прякото участие на съветски офицери, проборудвани са със съветско въоръжение и техника, ръководни позиции заемат съветски офицери от български произход, голяма част от командния състав преминава обучения в Съветския съюз, съветски преподаватели работят в български военни училища.
Репресиите - Народният съд, лагерите. Използването на етническата карта - т. нар. Възродителен процес.

Основните средства за информация, които са заети основно с пропаганда, са Българска национална телевизия – дълго време с една програма, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция. Няколко вестника, основно партийни органи, както и местни вестници, също общинско-партийни органи.
Гражданите на държавата страдат от различни форми на несвобода – сериозни ограничения при пътуванията зад граница, цензура на литература, филми и т. н., липса на свобода на изразяването, на словото, на сдружаване – протестите и стачките са забранени, а за „добруването“ на работещите „се грижат“ Партията и профсъюзите (отново казионни.)
Идеологията - всичко е в името на хората, всички хора са равни, изграждане на развито социалистическо общество, победа на комунистическата идея и т. н., все добре известни идеологически клишета.

Това са само щрихи за същността на режима в НРБ.
Защо е важно да знаем това?
Има една проста причина - за да не се повтаря. За да регистрираме дори и първите белези, зародиши на подобни действия и намерения, насочени срещу свободите и правата на личността, проповядващи омраза към другите, разправа, насилие, опитите за промиване на мозъци и насаждане на човеконенавистни идеологии.
---
Ако вие сте млад човек, който има интерес към най-новата ни история и иска да научи факти за времето отпреди 1989 г., можете да ни зададете своите въпроси на имейл office@clubz.bg, в Тема/Subject напишете: 100 въпроса за тоталитарната държава.

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни
Най-ново
4,9 по Рихтер край Пловдив
преди 19 минРадиоводещ съди ChatGPT за клевета
преди 34 минЕС уреди първа помощ след взривяването на язовира в Украйна
преди 39 минПодлагат папата на спешна операция
преди 49 минДенков на първото заседание на МС: Проверете харчовете на служебния кабинет
преди 53 мин"Веднага изчезни оттам". Депутати от "Възраждане" свалиха Явор Божанков от трибуната
преди 1 часПрочети още
Ще поскъпне ли кафето?
dbr.bgСтроящ се четирилентов мост се срути втори път за година (видео)
dbr.bgЛевски без Роналдо срещу ЦСКА заради обърнат глезен
dsport.bgЗеметресение от 4,9 по Рихтер разлюля България
darik.bgГенчев става треньор на Ботев Пд за 2 години, Живко Миланов му помага
dsport.bgИзвестни семейства ще станат част от новото издание на Форум бременност и детско здраве на 10 юни
9meseca.bg