Върховна административна прокуратура, която системно упражнява правото си по конституция за всевъзможен надзор за законност, се захваща и с високите цени. И по-точно с опитите - или липсата им - на държавата да ги регулира, дали някой е проспал правомощията си и т.н.

Това се разбира от съобщение на пресцентъра.

Действията на държавното обвинение идват, след като то се самосезирало "във връзка с медийни публикации, в които се съобщава за предприети или предлагани от държавни органи мерки за ограничаване на инфлацията и ръста на цените..."

Затова от ВАП искат информация от няколко ограна - междуведомствения Съвет за координация и обмен на информация между органите за контрол на пазара, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и Комисията за защита на потребителите.

Ще се търсят данни за "незаконосъобразни актове, действия или бездействия на съответен административен орган при осъществяване на законовите му правомощия... и ефективното прилагане на нормативните актове, свързани с контрола на пазара на стоки, регулации... както и противодействие срещу нелоялни търговски практики" и пр.

С думи прости, проверката звучи, меко казано мащабно: дали някой орган е бездействал, издавал ли е незаконосъобразни актове, ефективно ли е прилагал съществуващите и дали е противодействано на нелоялни търговски практики.

В зависимост от получените сведения, прокурорът при ВАП си запазва право да иска допълнителна информация и от други държавни органи.

Всъщност ВАП наистина има право да встъпва в административни производства - например срещу най-различни актове, касаещи много и разнообразни теми, извън чисто наказателната политика.

"В случай, че бъдат установени незаконосъобразни актове, във ВАП ще се извърши преценка за протестирането им пред съответен съд. При данни за противоправни действия или бездействия на съответните органи прокурорът ще рeализира правомощията си по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) за преустановяването им, а при констатиране на данни за извършено престъпление по смисъла на НК – те ще се изпратят на компетентната прокуратура", пишат от държавното обвинение.

Обвинителите искат информацията да им бъде изпратена "в спешен порядък".

Ето и оригинала на съобщението от ПРБ:

ВАП изиска информация от държавните органи за предприетите от тях мерки по контрол на инфлацията и повишаването на цените

Върховна административна прокуратура (ВАП) се самосезира във връзка с медийни публикации, в които се съобщава за предприети или предлагани от държавни органи мерки за ограничаване на инфлацията и ръста на цените на основните потребителски стоки, продавани на територията на Република България.

Съобразявайки конституционно установените си правомощия да следи за спазване на законността и по-конкретно въз основа на чл. 127 т. 5 от Конституцията, както и на основание чл. 145 ал.1 т.1 от Закона за съдебната власт, ВАП изиска информация от Съвета за координация и обмен на информация между органите, осъществяващи контрол на пазара на стоки, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и Комисията за защита на потребителите. Информацията следва да съдържа данни за установяване на незаконосъобразни актове, действия или бездействия на съответен административен орган при осъществяване на законовите му правомощия във връзка с контролната дейност и ефективното прилагане на нормативните актове, свързани с контрола на пазара на стоки, регулации при определяне на извършваните услуги и техните цени на стоковата борса, както и противодействие срещу нелоялни търговски практики, водещи до завишаване на цените на стоки и услуги.

В зависимост от получените сведения, прокурорът при ВАП ще прецени има ли необходимост от изискване на допълнителна информация и от други държавни органи.

В случай, че бъдат установени незаконосъобразни актове, във ВАП ще се извърши преценка за протестирането им пред съответен съд. При данни за противоправни действия или бездействия на съответните органи прокурорът ще рeализира правомощията си по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) за преустановяването им, а при констатиране на данни за извършено престъпление по смисъла на НК – те ще се изпратят на компетентната прокуратура с оглед образуване на наказателно производство.

Исканата информация следва да бъде изпратена до ВАП в спешен порядък.