Столичната община получава десетки сигнали от граждани за дрифтене и гонки из София – от центъра, през „Дружба“, до „Люлин“, но тя е с ограничени правомощия - не може да контролира какво става на пътя, не може да налага санкции, това е работа на МВР.
Това обясни в третия епизод на подкаста си „Да подредим града с Георги Георгиев“ председателят на Столичния общински съвет.
Той обаче уточни, че за хората община и държава са едно и също – те не са наясно докъде стигат отговорността и правомощията на едната или другата. Гражданите искат да не се притесняват от свистящи автомобили и дрогирани самозабравили се убийци на пътя.
Провокиран от убийството на Милен Цветков и от трагичния инцидент пред хотел „Хемус“, при който две млади момичета бяха убити от човек, "за когото закон и държава не представляват нищо и очевидно системата не може да го спре", Георгиев предлага пакет от 20 конкретни мерки за повишаване на пътната безопасност, които вече са гласувани в общинския съвет.
„Направихме среща с „Пътна полиция“, очаквам от тях повече – работата ѝ е да контролира трафика и нарушителите. И тук не говорим за дребните нарушения – няколко километра над ограничението, говорим за фрапантните случаи, за погазването на цивилизационния ред, в който живеем, когато при ограничение от 50 км ти се движиш с 240 км в час. А има такива случаи – на 30 локации сме поставили табла за скорост, засекли сме трима, които се движеха с 240 км в час. За мен това означава, че нищо след инцидента със Семерджиев не се е променило“, бе категоричен Георгиев.
Той признава, че полицията в София е с изключително ограничен капацитет - 15 патрулни автомобила трябва да се грижат за цялата столична община, не само за града, а уличната мрежа в София е дълга 4000 км.
„Как се пазят 4000 км с 15 патрулки? Не може да става с „Пази, Боже“! Хората си плащат данъците на държавата и очакват държавата да е там, където е необходима. Не в дома им, където не е канена, а на улицата – за да могат децата им да пресичат безопасно“, каза Георгиев.
Според него сериозната промяна може да дойде от таблата за скорост, които вече са поставени в града.
„Имаме потресаващи данни – само за първия месец от поставянето им, в дните около Коледа и в първите дни на Нова година имахме 280 нарушители с над 200 км в час. Това е отвратително и показва, че няма контролни механизми“, бе категоричен шефът на общинския съвет.
Тъй като таблата събират статистически данни и ясно показват в кой момент къде се правят най-много нарушения, общината вече дава тази информация на МВР.
„Казваме им с официално писмо, ако не знаете къде са нарушенията, ето тук са. Пратете патрулките след 21 ч. вечерта, а не в три следобед. Даваме си сметка, че и на МВР не им е лесно, но това не е оправдание, трябва да се командироват екипи и да се търси подкрепа, защото иначе настава анархия“, каза Георгиев.
Той припомни и другите мерки, които вече се предприемат – осветяване и повдигане на 400 пешеходни пътеки, поставяне на гумени ограничители преди тях, светлоотразителни гривни за учениците, обучения в детски градини и училища, билбордове с послания за пияните шофьори и онези, които си гледат в телефоните.
Общината е осигурила и напълно безплатни курсове за пътна безопасност, за които всеки може да се запише онлайн на сайта www.karambezopasno.com - съботно-неделни и опреснителни курсове, теоретична част плюс шофиране на полигон.
Отделно общинарите от ГЕРБ-СДС са подготвили законопроект, с който МВР да може да глобява нарушители, като използва информацията от 600-те общински камери в София. Защото КАТ има само три стационарни камери „и всеки знае къде са“.
„Ние като общество не вярваме в нашия колективен Happy end. Виждаме нации, които се преобразяват, виждаме икономически тигри, транфрормации, които са впечатляващи – израелски учени, които вече произведжат питейна вода от морска, създават почва, светът се развива с бесни темпове, а ние се спъваме в разни не само неремонтирани тротоари, а в битови проблеми, които ни пречат да видим звездите. Истината е, че битката, която водим е много по-голяма от битката за поредната общинска политика, тя е битката за това да подредим града“, завършва Георгиев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни