ВСС трябва да вземе решение кой поема функциите на Иван Гешев. Законът мълчи какво се случва след процедура по предсрочно освобождаване.

Това каза тази сутрин пред Нова тв Атанаска Дишева - член на ВСС, един от най-последователните критици на главния прокурор, която и през 2019 г. бе сред едва четиримата, които бяха против избирането му.

Тя допълни, че, след като пленумът на ВСС избира главния прокурор, правната логика била отново той да избере негов заместник. 

„Според мен няма задължение да изберем личност, изпълняващ длъжността главен прокурор от кръга на неговите заместници, тъй като част от тях продължават да стоят твърдо зад Гешев”, обясни още Дишева (всъщност и четирите му заместнички досега не са обявили някаква друга позиция - без Борислав Сарафов, б.р.)

„Факт е, че очаквах Гешев да направи повече разкрития, отколкото всъщност направи в Страсбург. През годините той нееднократно е предприемал подобни действия – обявява, че ще направи някакви разкрития, а това не се случва.

В първите месеци от мандата му той заяви, че ще бъде направен дълбок анализ на цялата приватизация за последните 20 години, но и това не стана”, твърди членът на ВСС.

„Едната логика е, че става въпрос за нещо, което е било държано в папки, а сега се изнася. Не смятам, че за толкова кратък период може да се направи сериозно разследване", допълни още Дишева.

Тя коментира и прословутия разпространен от Иван Гешев запис на разговор с члена на ВСС Йордан Стоев, който съвсем видимо му носи "посление" от някой си Банкята и дори го заплашва, като му указва къде да отстъпи - във върховна апдминистративна прокуратура:

Създава се усещане за наличие на сила, която стои извън рамките на закона, което е много страшно. Към този момент нямаме доказателства дали този запис не е манипулиран”, каза тя.

В същото време, пак по Нова тв, правосъдният министър Атанас Славов обяви, че до дни трябва да бъде готов списъкът на върховни съдии, пожелали да са adhoc прокурори - за да изпълнят така опцията за разследване на Главния, предвидена в новия закон.

Както Клуб Z вече писа, само за дни от обнародването на законовите промени в Държавен вестник (в НПК и ЗСВ, б.р.) вече има 5 сигнала срещу Гешев, но и срещу Борислав Сарафов.

Преди това Славов обясни за изслушването в комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. По думите му изслушването на Гешев е трябвало да продължи половин час, но е продължило едва 15 минути.

„Нашето - на Министерството на правосъдието, трябваше да е 30 минути, а продължи един час”, каза Славов, който се е включил онлайн, за да запознае комисията с решението и аргументите на ВСС за отстраняването на главния прокурор.

„Председателстващата беше много изненадана, че при висяща процедура, той е решил да отиде. Създаде се усещане, че присъствието му не е задължително, при висяща процедура. Дори г-жа Инт Велт му каза: „Ама как така сте тръгнал, при положение, че има висящо производство”, преразказа Славов.

Клуб Z припомня, че Гешев у нас твърдеше, че му е много важно да отиде в Европарламента, където щял да изнася данни за текущи разследвания срещу Бойко Борисов (дори имаше официално съобщение на пресцентъра, б.р.) и щяло да бъде "много интересно".

Относно твърденията на Елена Йончева за „важни и смущаващи факти”, Славов коментира, че двете изслушвания са били разделени.

„Чух някакви неща. Но важното е не да се създава усещане, че има нови и нови разкрития, а да се работи и да има нови обвинителни актове”, смята Славов.

Запитан дали, след като е чул изслушването, очаква да има разкрития, свързани с корупция по високите етажи на властта, Славов коментира, че „най-големият проблем на ръководството на прокуратурата, особено по времето на Гешев, е селективното включване и изключване”.

„Когато решат - работят. Видяхме свръхактивност в последните седмици. А какво правеха в изминалите 4 години?! Този въпрос му беше зададен и по време на изслушването”, каза Славов.

 „Основният акцент на комисията беше: „Защо чак сега?". Няма разумен отговор на този въпрос”, каза Славов.

Относно това, кой ще изпълнява функциите на главен прокурор, след като президентът подпише указа, Славов също е на мнение, че това лице трябва да бъде определено от ВСС.

„Аз също смятам, че Пленумът трябва да вземе това решение. Не знам кой, но без съмнение лице с интегритет и професионализъм”, каза Славов.

Като човек, който ще председателства такива заседания, не искам да влизам в конкретика. Но със сигурност безспорен професионалист и с интегритет”, каза Славов.

Той отбеляза, че липсата на доверие в този орган - под 10%, е изключително тревожно за цялата система.

„Моето становище, докато течеше миналата година процедурата по отстраняването на Гешев -  считах, че има много сериозни доказателства, за да се вземе решение за отстраняване. Вероятно по-тежки отколкото нарушението сега. Тогава мнозинството във ВСС направи всичко възможно, за да не се вземе такова решение. В искането на Надежда Йорданова имаше данни за сериозно разследване”, смята още Славов (то обаче не събра подкрепа в Съвета, б.р.).

Относно това, кой ще разследва главния прокурор, Славов каза: 

„Дали Гешев ще е бивш главен прокурор, зависи от президента. Ако е вече бивш, ще се приложи обикновен механизъм за разследване”, каза Славов.

По думите му, сигналите срещу Гешев и Сарафов са подадени по едно и също време. За да започне разследването, първо трябва да бъде обявен списък на съдиите, които искат да бъдат ad hoc прокурори.

„Също МВР трябва да обяви кои разследващи органи ще помагат на прокурора. Разследването да се извършва от дознателите и разследващите полицаи, които да са определени със заповед на министъра”, обясни Славов.

Клуб Z припомня, че в това време Гешев атакува пред Конституционния съд почти всички постановки в закона - включително и това, че не може представители на изпълнителнта власт - полицаи, да разследват върховете на съдебната власт.

В същото време пред бТВ зам.министърът на правосъдието Емил Дечев - съдия в СГС, напомни по повод указа на президента за освобождаване на Гешев, че дефакто случаят не е никак сложен:

"Фактологията около предложението за предсрочно отстраняване на главния прокурор е изключително проста, свързана е с две думи – „политически боклук“, излъчени от трите национални телевизии и националното радио.

Според мен не изисква много време."

Зам.-министърът напомни, че в Конституцията и Закона за съдебната власт няма срок за издаването на указа. По думите му това предполага да се случи „в разумен срок“.

И Дечев, както и Иван Гешев, бяха изслушани вчера от комисията ЛИБЕ на Европейския парламент. Те говориха последователно пред депутатите, без да могат да слушат другия.

„Вероятно е говорил за „Барселонагейт“ и кюлчетата, защото и аз бях питан за тях, но не това беше центърът на разговора при мен“, каза зам.-министърът в отговор на въпроса за какво е говорил Гешев пред евродепутатите.

Според Дечев не са изнесени нови неизвестни до момента данни. Самият зам.министър е говорил за започнатите и планираните реформи в системата на правосъдието у нас с акцент - новия механизъм за разследване на главния прокурор.

По думите му тази промяна може да помогне да отпадне Механизмът за сътрудничество и проверка, който съществува откакто сме член на ЕС. След 2019 г. беше отменено писането на докладите, но самият механизъм съществува, уточни зам.-министър Дечев.