Как продължава историята със 102-годишна вдовица, чиито мъж е убит през 1945 г. без съд и присъда и която съди журналиста Петър Петров (наричащ се Волгин)?
Засега претенциите на жената и на сина ѝ, депозирани чрез адвоката им, се сблъскват със стена. Става въпрос обаче само за искане за допускане обезпечение на бъдещ иск - самото дело по същество не е започвало.
Както Клуб Z пръв разказа вчера, столетницата съди журналиста от БНР заради думите му във фейсбук - че когато човек види някой като (Левон) Хампарцумян, разбира защо е трябвало да има Народен съд.
"Достатъчно е да погледаш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд", пише журналистът в деня на почит към жертвите на комунистическия режим - 1 февруари.
Делото е за непозволно увреждане, а историята на жената (и сина ѝ - който също подава иск), е забележителна, най-малкото заради историческата памет.
Що се касае до предварителното обезпечение обаче - да се запорират 1000 лв. от заплатата на Петър Волгин от БНР, както настояват ищците, засега търпят пълен неуспех на всички инстанции.
По жалба на сина (роден през 1942 г., който така и не познава баща си, нищо че цял живот после е дамгосван и тормозен заради него, б.а.), Софийският районен съд се произнася освен другото и със следното:
"От приложените доказателства не се установява наличието на договорни отношения между ответника и третото посочено лице, както и че не се установява обстоятелството, че посоченият ответник Петър Петров Георгиев е всъщност Петър Волгин, поради което молбата за допускане на обезпечение и само на това основание се явява неоснователна..."
Казано просто: опитвайки се да осъдят радиоводещия-русофил, те не са приложили трудовия му договор с радиото, както и нямат доказателства, че Петров и Волгин се явяват едно и също лице.
След обжалването въззивната инстанция - СГС, обаче потвърждава този акт. Нещо повече, произнася се и по съществото на темата:
"Публикацията в социалната мрежа „Фейсбук“ не съдържа обидни или клеветнически квалификации по отношение личността на молителя.
Не може да се обоснове наличието на противоправно поведение, което да е причинило вреди на молителя чрез изразената от Волгин позиция, без яснота относно контекста и ситуацията, в която е използвана, доколкото в молбата за обезпечение се цитира само част от изказване, адресирано до друга личност.
От посочената изолирана фраза не може да се изведе вероятен извод, че с изразеното от Волгин мнение, в което се позовава на Народния съд, се изразява именно становище от същия, че подкрепя съществуването му, каквито са наведените от жалбоподателя твърдения, а не е използвана в преносен смисъл с оглед конкретната ситуация и изказване."
Пак преведено - Волгин, хвалейки нуждата, че е "трябвало да има Народен съд", може би се е изразил "преносно" или пък това е извадено от контекста.
СГС отхвърля и жалба от столетницата по същата тема, с думите:
"Оценките (мненията) могат да ангажират отговорността на ответника, само ако представляват клевета или обида, каквито твърдения не са наведени в молбата.
Безадресна обида обаче не би могла да бъде осъществена, доколкото предмет на посегателство е честта и достойнството на конкретна личност.
Конкретна личност се засяга и от клеветническо твърдение. Твърдяното в молбата изявление на бъдещия ответник, разпространено по електронен път, не е адресирано към жалбоподателката или членове на семейството ѝ, а отъждествяването с определена група лица не изпълнява това изискване."
102-годишната жена или членове на семейството ѝ не са оклеветени или обидени от Волгин - точка, казва съдът.
Така две инстанции стигат до извода, че не се установява противоправно деяние, накърняващо правата на жалбоподателя, по начин да му бъдат нанесени вреди.
Адвокат Веселин Видолов е категоричен пред Клуб Z:
"Няма да ни откажат!"
Вълна от подкрепа в обществото
За разлика от съда, който безспорно е длъжен да гледа буквата на закона, обществото реагира бурно на историята, раказана в Клуб Z, прочетена десетки хиляди пъти и препечатана от различни медии (кога с позовавене - кога без).
"Жената претендира 1000 лв. от Волгин за непозволено увреждане. Искът ѝ е 5001 лв, но е предявен частично, защото тя казва, че не може да си позволи държавната такса от 4% върху цялата сума.
Делото ще се гледа в Софийския районен съд.
С настоящия си пост обявявам кампания за покриване на разходите по делото – плюс (евентуално, по преценка на ищцата) предявяване на иск в по-сериозен размер, съответен на моралната щета."
Това написа на стената си Манол Пейков - депутатът от ПП-ДБ, който направи невероятна дарителска кампания в помощ на Украйна. И в крайна сметка спечели и приза за "Мъж на годината" на Дарик радио.
Десетки доброволци, желаещи да помогнат, или колеги които просто искат да отразят историята, звъняха на Клуб Z.
Още по темата
- Ректорът на ЮЗУ съди преподавател за 650 000 лв. заради подаден сигнал за фиктивни изпити
- "Взимането на заплата не е престъпление..." Сигнал срещу Сарафов отива при специалната прокурорка - пак
- "Изказванията на Волгин могат да се правят в Думата, не в Европарламента"
- Съдът не позволи на Васил Божков да си оперира окото във Франция
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни