Чарлз Дарвин

В деня на рождението на английския учен, естественик и биолог Чарлз Дарвин (12 февруари 1809 г.) светът отбелязва Международния ден на Дарвин, известен още като Деня на еволюцията.

Дарвин е човекът описал първи как всички видове са еволюирали в течение на вековете от общ прародител посредством процес, който нарича естествен отбор (подбор). Фактът, че еволюцията съществува, е приет от научната общност още докато Дарвин е жив, но теорията му за естествения отбор започва да се използва като основно обяснение на еволюционния процес чак през 30-те години на XX век.

Днес теорията на Дарвин е в основата на съвременната еволюционна теория. В своя модерен вид, тя представлява фундамент на биологията, давайки единно обяснение на биоразнообразието.

             Съпругата на Дарвин
                       Ема Уеджууд

Дарвин развива интереса си към естествената история още докато следва медицина в университета в Единбург и теология в Кеймбридж. По време на петгодишното си плаване с кораба „Бийгъл", той се утвърждава като специалист по геология. Наблюденията, които прави, и теориите, които изказва, подкрепят идеите на Чарлз Лайъл за униформизма.

Публикацията на пътеписа му от това пътуване прави Дарвин широко известен. Озадачен от географското разпространение на дивите животни и фосилите, които събира по време на пътешествието, той започва да изследва трансмутацията на видовете, което през 1838 г. дава началото на неговата теория за естествения отбор. Въпреки че обсъжда идеите си с редица естествоизпитатели, Дарвин се нуждае от време за задълбочено изследване, като геоложките му проучвания остават в центъра на дейността му.

    Карикатура на Дарвин от 1871 г.

През 1858 г., докато дописва теорията си, Алфред Уолъс му праща екземпляр от свое есе, в което изказва същата идея. Вследствие на това, още същата година Дарвин и Уолъс публикуват и двете теории в съвместна статия.

В книгата си „Произход на видовете“ (1859 г.) Дарвин дава доказателства за това, че еволюцията от общ прародител е основното научно обяснение на разнообразието на живота в природата. Той изследва еволюцията на човека в „Произходът на човека и половия отбор“, а след това публикува и „Изразяване на емоциите при човека и животните“. В своите трудове Дарвин описва и изследванията си за растенията, а в последната си книга проучва земните червеи и влиянието им върху почвата.

Също днес по инициатива на УНИЦЕФ се отбелязва Деня на червената ръка – посветен на помощта за децата, живеещи в държави с военни конфликти.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 12 февруари по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив