Бунтът на човека срещу Бога, размиването на границите между добро и зло. Това бяха някои от темите в първото слово като патриарх на Даниил.
"Приемам кръста на патриаршеското сложение. Господ ще ми бъде и помощник", каза той.
Президентът Румен Радев го призова да пази независимостта на Църквата, тъй като моментът бил на смут за цялото човечество. Новият патриарх коментира по-късно, че Бог е победил смъртта и дявола, така че и той не се притеснява от чужда намеса.
На церемонията присъства и Вселенският патриарх Вартоломей, когото новият български патриарх само преди дни много остро критикува. Появата на Вартоломей на подобно събитие се тълкуваше като знаково, но се свързваше с очаквания за друг избор на глава на БПЦ - на Григорий Врачански. Даниил днес благодари на Вселенския патриарх за присъствието му.
А в своето слово Вартоломей поздрави новия патриарх: "С нова блага надежда и очакване, със силен глас и трепетно сърце приветстваме с "Достоен". Той обаче не пропусна да отправи и нещо като завоалирано предупреждение. Като си припомни как историята между двете патриаршии не винаги е била безоблачна, помчни и други моменти - на конфликти. После добави, че "миналото не винаги може да е критерий", както и че "историята ни поучава".
За край - и един военен ритуал на пощада
Църковните тържествата приключиха с допълнително добавен за първи път ритуал, в който Радев играеше главна роля и с военни елементи. Денят премина при активно политическо присъствие - президентът, вицепрезидентката Илияна Йотова, председателката на НС Рая Назарян, служебен премиер Димитър Главчев, кметът на София Васил Терзиев, бившият премиер и цар Симеон Сакскобругготски с внука си Борис, депутати, посланици и разбира се руската посланичка Елеонора Митрофанова. Не толкова ентусиазирани обаче бяха гражданите - площадът остана празен.
Радев: Този избор идва в момент на изпитания и смут за цялото човечество
"Независимостта на Българската патриаршия е безценно наследство от нашето славно многовековно минало, духовна крепост и исторически подвиг."
Това заяви президентът Румен Радев в словото по време на интронизацията.
"Във времена на униние нашите църковни водачи и православен клир неведнъж укрепваха моралните ни сили, просвещаваха и напътстваха", добави той.
Според Радев изборът на патриарх идва "в момент на изпитания и смут за цялото човечество".
"Ето защо отправяме поглед към вас с надеждата да отстоявате единството и автокефалността на нашата църква и добруването на България. Да въздигате вярата, че православната ни църква остава крепител на мира, пазител на живота и стожер на своята историческа мисия – да бъде нравствена опора на нашия народ, да го води към духовен възход, да му дава упование и напътствие в дни на изпитания", заяви още той.
Даниил: Ние нямаме врагове сред човеците
Попитан за призива на Радев да пази църквата от чуждо влияние и дали се притеснява от такова влияние, патриарх Даниил отговори, че в Свещеното писание чуждият – това е дяволът. А по думите му ние нямаме врагове сред човеците.
На въпрос притеснява ли се, че ще има опити за намеса, патриархът каза, че Бог е победил смъртта и дявола, така че не се притеснява.
Много е важно да се въведе предметът религия, православие в училищата, каза пред журналисти патриарх Даниил след тържествената церемония за неговата интронизация.
Той отбеляза, че в момента се преподава този предмет, но като факултативен, свободно избираем, и посочи, че резултатите са съвсем други, когато е в задължителната програма. Тези, които не са православни, ще могат да изучават католицизъм, ислям, протестантство, етика или философия, добави Даниил.
Какво каза новият патриарх в словото си
„Със съзнанието за своето недостойнство за това високо отговорно служение, но и с вяра и послушание към Божията воля, изразена чрез волеизявлението на това свято събрание от канонично и законно избрани представители на целокупната ни църква, свещеноначалието, клира и православния народ, както и присвидетелството на възлюбените и дълбоко уважаеми представители на сестринските православни църкви, приемам кръста на патриаршеското служение, което ми се възлага днес”, започна патриарх Даниил словото си по време на интронизацията си.
„Вярвам, че Господ, който гледа на сърце, и знае, че не съм се стремял към тази длъжност, като ме избра за това служение, той ще ми бъде и помощник, защото Господ възлага бреме, но и спасява. И защото сам ни е казал, че без него не можем да вършим нищо, но и че е с нас през всички дни до свършека на света”, каза още главата на БПЦ.
„В днешното объркано от умножаване на греховете ни време, всички ние имаме нужда от живо и ясно свидетелство за Божието присъствие, милосърдие и любов към нас. Това ни задължава в предстоящото ни служение да бъдем подкрепа във вярата и живота по Бога на повереното ни духовно паство, отстояване чистотата на Христовите, вяра и благочестие, в насърчение по пътя към спасение на духовното ни паство. Затова по наставлението на апостола на народите, стремежът да се представя пред Бога безукорен работник, който вярно преподава словото на истината с голямо постоянство в скърби, в нужди, в утеснение, в скитане, в трудове, в бдения, в пости, с чистота, със знание, с дълготърпение, с благост, с Дух Свети, с нелицемерна любов, при чест и безчестие, при укори и похвали, за да бъде сърцето ни разширено за всички чеда на Българската ни православна църква, ще продължи да бъде първостепенна задача за мен в личен план”, обеща новият патриарх.
„Просветата в православната вяра и благочестие ще бъде основна грижа в митрополитското ми служение в славната Софийска епархия, чийто престолен град носи името и е под покрова на Божията премъдрост и чийто епископски престол е прославен още от апостолско време, включително чрез служението на светия свещеномъченик Климент Римски и на много още знайни и незнайни светители през вековете”, добави той.
„Следвайки примера на моите предшественици от най-ново време, приснопаметните български патриарси Неофит, Максим и Кирил, ще се старая единството в Христа и братолюбното служение със събратята архиереи на Светия Синод в дух на взаимно уважение и подкрепа при общата ни грижа за духовното ни паство да бъдат ръководните принципи в съвместното ни служение като предстоятел на православната ни църква и Св. Синод, за да се слави Бог чрез Господа в Духа Свети Отец и Син и Дух Свети”, продължи патриарх Даниил.
„Особено ярък и поучителен в това отношение е примерът на кротост, разсъдителност, дълготърпение, безпорочност, милосърдие, изрядно служение на българските патриарси Максим, който възложи върху мен ръка при епископската ми хиротония и Неофит, който ме напъти в началото на митрополитското ми служение. За повече от половинвековното им светителстване чрез незлобието си, любовта, крепката им вяра в Бога, строгото съблюдаване на църковния ред, те опазиха единството в Светия Синод и църковният кораб на родната ни Църква премина цял и невредим през много и различни изпитания. Техният изпитан пример на принципност в отстояване на църковния интерес, на такт и дипломатичност, включително във взаимоотношенията на църковната с държавните и обществени институции, с Божията помощ ще се старая да следвам в предстоящото ми служение”, обеща той.
„Пример за подражание ще ни бъдат и неуморните трудове в благовестничеството и дръзновението за опазване чистотата на вярата на преславските и търновски патриарси, особено св. патриарх Евтимий, съвършен подражател пастир, който положи душата си за овците. Както и на предстоятелите на Църквата ни след възстановяването на нейната самостойност в лицето на Българската екзархия, които със смелостта, пастирската грижа до себежертвеност за духовното си паство допринесоха за укрепването и своевременното възстановяване на патриаршеското достойнство на църквата ни. Сред тях - първият български екзарх и видински митрополит Антим - безстрашно изобличи жестокостите на поробителя при потушаване на Априлското въстание и спомогна за Освобождението на народа ни от османско иго, а при наместник-председателстването на Св. Синод на видинския митрополит Неофит, Българската православна църква допринесе за спасението на евреите в страната ни през 1943 г. Доблестта на тези достопочтими първойерарси, както и единомислието, решимостта в отстояване на църковния интерес и жертвоготовност на всички архиереи на Св. Синод винаги ще ни бъдат пример за подражание”, подчерта новият духовен водач.
„Свят пример на пастирска отговорност, нелицемерна вяра и любов към Бога, църквата и всички човеци е приснопаметният наш духовен отец - Неврокопски митрополит Натанаил. При общото признание на народа Божий той беше живата съвест на Българската православна църква. Неговото усърдие за опазване чистотата на вярата, за преодоляването на достопечалното разделение, за просветата във вярата и благочестието и най-вече на младото поколение, бащинското отношение, ръководството на свещенството, любовта му към монашеството, грижата му за бедните, за благолепието на богослужението и храмовото благоустройство, неуморност за опазване и утвърждаване авторитета на църковната институция винаги са били и ще бъдат за мен нагледен образец, към който да се стремя в служението си”, обясни патриарх Даниил.
Символите
По-рано новоизбраният български патриарх Даниил получи инсигниите - знаците, на патриаршеското достойнство, от митрополити от Светия синод на тържествената интронизация в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Българският патриарх, в отличие от останалите митрополити от Светия синод на Българската православна църква - Българска патриаршия, които носят енголпие и кръст, носи на гърдите си три отличия за патриаршеското достойнство - св. Кръст, и два енголпиона - с Христос Вседържител и с Пресвета Богородица.
Като предстоятел на поместна православна църква, патриархът е този, който постоянно предстои пред Бога за поверения му народ. Затова и само църковните предстоятели носят три отличия - две енголпия и нагръден кръст.
Енголпията за интронизацията на новоизбрания днес български патрирах са същите, които са връчени на българския патриарх Кирил, който е първият ни патриарх след възстановяването на Българската патриаршия през 1953 г. Те са били изработени от златар, арменец от Пловдив.
Патриарх Даниил получи и зелената патриаршеска мантия, която, като пастирско наметало, напомня, че ролята на архиерея е да води паството си към Царството Божие. Мантията е зелена, за да се отличава от червените мантии на Константинополските патриарси подарявани им от Византийските императори.
Българската зелена патриаршеска мантия е символ на автокефалния статут на Българската църква. Така се знае, че още от ХІ век мантията на Българския архиепископ в Охрид е зелена. А влиянието на БПЦ сред славяните е оказало такава роля, че предстоятелите на всички славяноезични църкви носят зелени мантии - Сръбска, Руска, Полска и Чешка църква, включително и Грузинската. Така зеленото става символ на патриаршеското достойнство в славяноезичните църкви.
В деня на интронизацията, новоизбраният български патриарх е със зелен епатрихил и омофор. Патриарх Даниил получи също бялата епанокалимавка и патриаршеският жезъл.
Поздравление към новоизбрания български патриарх поднесе и митрополитът на САЩ, Австралия и Канада Йосиф.
Новоизбраният български патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит, отправи молитва и благослови българския народ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни